אאא

הוא ישב בחדרו שבישיבה ראשו ביו בירכיו ומעיניו זלגו הדמעות ללא הרף, לא מתאים לו הוא בחור חזק ודומיננטי. "מה קרה לך?" תמה באוזנו חברו הטוב שנקלע לחדרו, הוא הרים את עיניו האדומות ובקול נשבר סיפר על בשורת האיוב שנחתה עליו לפני שעה קלה, גילו שיש לי את מחלת הסרטן הוא סיפר לחברו הטוב בקול נשבר ונחנק,  (שנים אחר כך הוא יספר על אותה תקופה ויגיד "אודך ה' כי עניתני ותהי לי לישועה" כדברי המלבי"ם תודה אלוקים על העינוי שגרם לי לישועות רבות).

השנים חלפו להן, הוא הוזמן להרצאות בפני הורים לילדים עם קשיים והתמודדות, הוא עמד לפניהם והרצה את משנתו החינוכית בעניין, תוך מילות עידוד חמות להורים לילדים שכאלו, כל ניסיון זה מקפצה הוא אמר, ואז קם לו אחד האבות הרים את ידו וביקש לשאול שאלה: "כבוד הרב הדברים שלך נחמדים טובים ומעודדים, אבל רציתי לשאול אותך האם יש לך מושג מה זה קושי מה זה ניסיון אתה נראה לי אדם שליקק דבש כל חיו ולא יודע מה זה קושי למה אתה חושב שתוכל לתמוך בי או להנחות אותי?".

השאלה לא נאמרה בהתרסה, אלא מלב שבור של אבא כאוב, הוא הסתכל בכאב על האבא השואל ועל כל ההורים באולם, הייתה שם דממה, חלקם של ההורים זעו באי נוחות על מקומם מתוך מחשבה שהמרצה התבלבל מהשאלה ואין לו מה לענות, ואז המרצה פתח את פיו: "בהיותי בחור את הטוב שבשנות בחרותי ביליתי בבתי חולים, בטיפולי כימותרפיה, כשחברי ישבו ולמדו הוויות אביי ורבא אני למדתי פרוטוקולים רפואיים של עצמי, כשחברי יצאו בבין הזמנים הביתה אני הייתי בבידוד, וגם כשהכל נגמר זה היה למראית עין בלבד, הגוף המשיך לסבול, אבל דווקא כששכבתי במחלקה הקשה ההיא בבידוד במשך חודשים ארוכים, למדתי המון דברים חדשים על עצמי, למדתי על היכולות שלי שממש לא ידעתי שהם קיימים בי, וזה גם מה שבאתי להגיד לכם הערב, ניסיון זה הזדמנות מאתגרת לגלות כוחות ויכולות חדשים הטמונים בנו, הניסיון הקשה איתו אתם מתמודדים בגידול ילדיכם הוא כלי ייחודי שהקב"ה שלח לכם על מנת שתגלו בעצמכם כוחות הטמונים בכם שייתכן שכלל לא ידעתם עליהם".

הקב"ה מעמיד את אברהם אבינו בניסיונות קשים, מה מטרת הקל בכך, מעבר למטרה של בדיקת הדבקות של אברהם בקונו, הניסיון גרם לאברהם להשתמש בכוחות על טבעיים אותם הוא הטביע בבניו  בדנ"א שלהם, אותם כוחות שאפשרו להם להתמודד עם צרות הגלות השונות, אותם כוחות שנתנו ליהודים קדושים את הרעיון והכח לזמר בדבקות בדרך לגיא צלמוות בשואה האיומה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שורש ניסיון זה נס, נס הוא דגל/עמוד, מקום מורם למעלה, בעת הניסיון האדם מרים את כוחותיו ויכולותיו ללמעלה כעין דגל גבוה, וכל ניסיון שכזה מאפשר לעלות את רמת ואופי חיו של המנוסה.

עומד לו נער בדורנו ומתמודד עם קשיים אותם אנו לא חווינו, העולם הגדול קורץ אליו מאוד ומפתה אותו עם מדיות ומכשור מתקדם ויכולות בלתי מוגבלות, הרגע הזה של הניסיון הוא הרגע שהנער יחליט האם להרים דגל נצחון או להוריד את הדגל לחצי התורן כאות אבל על הכישלון, לו נשכיל להבין ולהעביר לו את המסר שהניסיון הוא כלי למדידת היכולות שלנו וקרש מקפצה ליכולות גבוהות, יקל לנו ולו העמידה בניסיונות החיים.

אומרת המשנה באבות: עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו עליו השלום ועמד בכולם להודיע כמה חיבתו של אברהם אבינו עליו השלום וכדברי הרמב"ן בפרשתנו : והנה כל הניסיונות שבתורה לטובת המנוסה!

הכותב הינו ראש בית המדרש ברקאי- ישיבת ההסדר החרדית חיספין