אאא

"מנהיגי אירופה והארצות המפותחות ימשיכו לתמוך בממשלת ספרד. אין כיום תמיכה לבדלנות נוסח התוכניות של ממשל קטלוניה", כך על פי פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים, שאמר את הדברים ל"כלכליסט".

"על כן, פוליטית, התוצאה ידועה מראש, אלא שנותרה אי־ודאות רבה לגבי השימוש האפשרי באלימות. בנוסף, לא ברור כיצד תגיב ממשלת מדריד במידה ובבחירות שהיא יזמה בקטלוניה ב־21 בדצמבר תנצח בכל זאת מפלגה שתומכת בפיצול מספרד".

ליידרמן מדגיש, כי מבחינת המשקיעים, שוקי ההון והכספים ממשיכים להיות מוצפים בנזילות מוניטרית עצומה תחת ריביות אפסיות. "רק ביום חמישי האחרון קיבלו השווקים בברכה את הודעת הבנק המרכזי האירופי על המשך ההרחבות הכמותיות עד ספטמבר 2018", אומר ליידרמן.

במקביל, התמ"ג הגלובלי ממשיך לצמוח בשיעורים נאים וכך גם הרווחיות העסקית. על הרקע הזה, אירועי קטלוניה צפויים להיתפס יותר כאירוע נקודתי מאשר כסיכון גלובלי. "אם מישהו חיכה לטריגר לתיקון חד בשווקים, זה לא צפוי לבוא מקטלוניה. כדי שאירועים גיאו־פוליטיים יערערו את האופטימיות בשווקים, הם יצטרכו להיות כאלה שיאיימו על יציבות העולם, כמו מלחמה כוללת בין ארה"ב וצפון קוריאה".

לדבריו, המפסידה העיקרית תהיה ספרד, בשל הפגיעה הצפויה בכלכלה. זאת בהינתן שהמשק הספרדי נהנה משיעור צמיחה מהגבוהים בגוש היורו, כ־3.1% לעומת 2.1% בכלל הגוש. "ספרד הצליחה למשוך השקעות ריאליות של גורמי חוץ בהיקף עצום של כ־24 מיליארד דולר לשנה, הרבה יותר מצרפת ואיטליה. גם גורמים ישראלים רבים משקיעים בספרד".

עתה, המדינה תיכנס לתקופת אי־ודאות גדולה, העלולה להדרדר לאי־שקט אזרחי ממושך. התפתחויות אלה יסכנו את אמון הצרכנים והמשקיעים ועלולים להביא להפחתת דירוג האשראי מרמתו הנוכחית של BBB+. "בעקיפין, התפתחויות אלה עלולות להחליש את היורו", מסכם ליידרמן.