אאא

פרוטרום משלימה את רכישת מלוא האחזקה באנזימוטק: חברת הטעמים שכבר רכשה בחודשים האחרונים 18.8% ממניות אנזימוטק מודיעה הבוקר (א') על רכישת יתרת המניות, כ-81% מהחברה, ומעבר לשליטה מלאה באנזימוטק.

הרכישה נעשתה בשווי של 11.9 דולר למניית אנזימוטק (שוויה של המניה הנסחרת בנאסד"ק ננעל בשישי על 11.25 דולר) ועל פי שווי של 290 מיליון דולר לאנזימוטק, כ-13% מעל שוויה בשוק. בעקבות הרכישה תימחק מניית אנזימוטק מהמסחר בנאסד"ק.

התמורה הכוללת ששילמה פרוטרום על רכישת 100% ממניות פרוטרום עומדת על 210 מיליון דולר -42 מיליון דולר מהסכום שולם על הנתח הראשון, אחזקה של 18.8% כאמור, ועוד 168 מיליון דולר על רכישת ייתרת המניות.

העסקה של פרוטרום יצאה לפועל על אף שבשלב ראשוני התנגדה הנהלת אנזימוטק להצעת הרכש שהוגשה לחברה והמליצו לבעלי המניות להתנגד לה. בסוף אוגוסט הודיעה פרוטרום על הגדלת האחזקה שלה באנזימוטק - פרוטרום רכשה מבעלת המניות הגדולה קרן פולסון (Paulson) נתח של 9.2% בחברה, תמורת 24 מיליון דולר. במקביל הודיעה חברת הטעמים כי היא מתכוונת להגיש הצעת רכש מלאה לשאר המניות של אנזימוטק בהקדם האפשרי, בתמורה למחיר ממוצע של 11.5 דולר למניה, לפי שווי של כ-263 מיליון דולר לחברה ממגדל העמק.

"אנו שבעי רצון מהתקשרות המוסכמת שעשינו עם פרוטרום, באופן שייטיב עם בעלי המניות שלנו. אנו מאמינים שגם הלקוחות שלנו ירוויחו מהמיזוג, בזכות הנוכחות הגלובאלית של פרוטרום, ולעובדים שלנו תהיה הזדמנות לשגשג תחת ההנהגה של פרוטרום, אחת החברות המובילות בתחום", אמר יו"ר אנזימוטק סטיב דובין.

את אנזימוקטק ייצגו בעסקה עוה״ד דן שמגר, דיויד גלאט, אלעד זיו ועמית רז ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

אנזימוטק מוגדרת כחברת ביומד אך יש בה מאפיינים של חברת תעשייה מתקדמת - חברת תזונה הממוקדת בבריאות. החברה נוסדה ב־1998 כחממה טכנולוגית. בשנים האחרונות עוסקת אנזימוטק בפיתוח וייצור של תוספי מזון ומרכיבים תזונתיים מבוססי ליפידים (שומנים) לשימוש בשני מגזרי הפעילות שלה - תזונה ופארמה. בבסיס הטכנולוגיה שלה עומדת הנדסת ליפידים באמצעות שימוש באנזימים כדי לייצר תוספי מזון.

על פי הודעת פרוטרום, שווי הנכסים הנרכשים עמד נכון לסוף הרבעון השני על 147.8 מיליון דולר, מתוכם מזומן והשקעות בשווי של 76.3 מיליון דולר ומפעל מודרני שבו הושקע סכום של 40 מיליון דולר.

את הרבעון השני סיכמה אנזימוטק עם הפסד של 2.8 מיליון דולר וזאת בהשוואה לרווח של 200 אלף דולר ברבעון המקביל. הסיבה לירידה בריווחיות היא הפסד תפעולי של 2.6 מיליון דולר במהלך הרבעון, זאת על אף שבשורת ההכנסות רשמה החברה עלייה של 11% לסך של 13 מיליון דולר לעומת 11.7 מיליון דולר ברבעון המקביל. הסיבה מיוחסת לגידול בהכנסות החברה ממכירות מוצר ה- INFAT, תוסף לתחליפי חלב אם המהווה את מוצר הדגל של החברה בשנים האחרונות.