אאא

המתיחות בספרד סביב עצמאות קטלוניה בשיאה: ביום שישי הכריזה קטלוניה על עצמאות והמונים חגגו - אבל תוך שעות ספורות הגיבו במדריד וראש ממשלת ספרד הודיע על הדחת הפרלמנט הקטלוני ועל לקיחת האוטונומיה מהחבל. גם באירופה ממהרים להתייצב לצדה של ספרד גם בשל החשש לתקדים שיתממש באזורים נוספים באירופה.

ספרד עשויה מחר לפנות את נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון ממשרדו ואף לעצור אותו. נשיא הפרלמנט האירופי הודיע כי "אף מדינה אירופית לא תכיר לעולם" בעצמאות קטלוניה, ושורת מדינות אף הבהירו זאת ביומיים האחרונים.

אתמול כבר הודיעה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כי בריטניה "לא מכירה" בהכרזת העצמאות של הפרלמנט בקטלוניה. בהודעה שפורסמה אמרה מיי: "בריטניה לא תכיר בהכרזה החד צדדית של העצמאות שנעשתה על ידי הפרלמנט האזורי הקטלאני. ההכרזה מבוססת על הצבעה שהוכרזה כלא חוקית על ידי בית המשפט הספרדי". לצד זאת גם גרמניה, פורטוגל ומדינות נוספות כאירלנד, מקסיקו, קפריסין, מלטה ואינדונזיה הודיעו כי אינן תומכות בהכרזת העצמאות של פוג'דמון.

נשיא הפרלמנט האירופי, אנטוניו טייאני, אמר כי הוא בטוח שאף מדינה אירופית לא תכיר "לעולם" בעצמאות קטלוניה. לדבריו, משאל העם על העצמאות היה לא חוקי ויש להחזיר את שלטוו החוק. טייאני אמר כי הוא מתנגד גם לתיווך אירופי במשבר בין מדריד לברצלונה, כי לדבריו מדובר בעניין ספרדי פנימי.

בראיון לעיתון האיטלקי "איל ג'ורנלה" אמר טייאני כי אירופה לא תשכח שקטלוניה הפרה את שלטון החוק בספרד שהוא למעשה גם שלטון החוק באירופה. כתוצאה מכך, פרישה מספרד תהיה למעשה פרישה מאירופה. טייאני הוסיף כי תושבי קטלוניה הם אירופאים וספרדים.

הוא אמר כי הארגונים האירופים הבהירו מההתחלה כי מדובר בעניין ספרדי פנימי. "אירופה לא יכולה להיות מורכבת ממדינות קטנות", אמר. "אני תומך באוטונומיות אדמיניסטרטיביות, אבל אי אפשר לחלל את הערכים שמאחדים אותנו. אחרת, הנזק יהיה גדול כמו בקטלוניה".