אאא

הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל וצה"ל, פוענח רצח ראובן שמרלינג ז"ל, שארע בכפר קאסם בערב חג הסוכות.

במהלך חג הסוכות נעצרו ע"י שב"כ, ימ"מ וצה"ל יוסף חאלד מוצטפא כמיל ומחמד זיאד אבו אלרוב, בחשד למעורבותם ברצח.

השניים, פלסטינים תושבי קבאטיה שבשומרון, בשנות העשרים לחייהם, נכנסו לישראל באופן בלתי חוקי, תוך הסתייעות במסיע שב"חים, בהמשך שהו ועבדו בישראל כשבועיים ימים.

בחקירותיהם בשב"כ התברר כי השניים החליטו לבצע פיגוע דקירה ולגרום למותם של יהודים, ממניע לאומני, כנקמה על מות חברם, אחמד אבו אל רוב, אשר נהרג במהלך ניסיון לבצע פיגוע דקירה במעבר ג'למה, וכן על רקע אירועים במסגד אל אקצא.

עוד עלה בחקירה כי אחד המפגעים תכנן, עוד טרם כניסתו לישראל ובסמוך לה, לבצע פיגוע דקירה כנגד יהודים באשר הם, ולמעשה ניצל את כניסתו לישראל באופן בלתי חוקי לשם מימוש תוכניתו.

בנוסף, עלה כי לשם ביצוע הפיגוע הלכו השניים לרכוש סכין, תכננו את מתווה הפיגוע, לרבות את נתיב הימלטותם לאיו"ש.

על פי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד שרון משעל, השניים החלו לעבוד במחסן פחמים בכפר קאסם, בניהולו של ראובן שמרלינג ז"ל, ובהמשך קשרו קשר לרצוח את אחד היהודים אשר עבדו במקום, ממניע לאומני. השניים רכשו סכין לחיתוך בשר, אותה החביא כמיל במחסן, מתחת למזרן בחדר בו לנו. בנוסף, וכדי להבטיח את הימלטותם מישראל לאחר ביצוע הרצח, השיגו מספר טלפון של אדם אשר יוכל להסיעם מכפר קאסם אל מקום מגוריהם. בהמשך, כחלק מהחלטתם המשותפת לגרום למותו של יהודי, ועל רקע תחושת כעס כלפי המנוח, החליטו המשיבים לגרום למותו של שמרלינג.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ביום 4.10.17 הגיע המנוח אל המחסן, נזף בנאשמים וביקש מכמיל להעמיס מצבר של מלגזה מהמחסן לרכב שלו. עם שובו של כמיל אל החדר, סיכמו הנאשמים כי זוהי העת לפעול, ותכננו, כי אבו אלרוב יוביל את המנוח אל החדר בטענה כי המקרר מקולקל ויסיח את דעתו, וכמיל ידקור אותו עם הסכין. כמיל התקשר למסיע ותיאם עמו שיבוא לקחת אותם, כדי להבטיח את הימלטותם מיד לאחר ביצוע הרצח. סמוך לאחר מכן, בהתאם לתוכנית, הוביל אבו אלרוב את המנוח אל החדר באמתלת שווא והסיח את דעתו, וכמיל דקר אותו מאחור, בכתף שמאל. המנוח ניסה להתגונן באמצעות כיסא שהיה בחדר, אולם אבו אלרוב דחף אותו והיכה אותו באמצעות מאוורר, בעוד כמיל המשיך לדקור אותו. בהמשך, הביא אבו אלרוב מכוש שהיה סמוך לדלת החדר, והשניים הכו את המנוח, עד אשר התמוטט על הרצפה. לאחר מכן, התקלחו הנאשמים, החליפו בגדיהם, עזבו את המקום ונסעו למקום מגוריהם.

בבקשת המעצר כתבה עו"ד משעל כי: "המשיבים גרמו למותו של המנוח באופן מתוכנן, אכזרי ואלים ביותר, תוך שימוש בסכין ובמכוש. המשיבים תקפו, דקרו והיכו את המנוח בן ה -70 בצוותא חדא, עד אשר שכב מדמם על רצפת החדר, ללא נוע, ואז, בקור רוח, התקלחו, החליפו בגדיהם ועזבו את המקום, כשהם מותירים את המנוח מתבוסס בדמו."

כנגד השניים הוגש ע"י פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום בגין עבירת רצח ממניע לאומני לביהמ"ש המחוזי בלוד.

בנוסף, בחקירות התקבל מידע אודות כוונות נוספות לביצוע פעילות טרור כנגד יעדים ישראלים בתחומי איו"ש, יחד עם פעילים נוספים מקבאטיה, אשר חקירתם עודנה נמשכת.