אאא

"במידה שיופחתו המיסים יהיה צריך, בהסתברות גבוהה, להעלותם כבר ב-2019", כך אמרה היום לשרים נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, במסגרת דיון התקציב שערכה היום (א') הממשלה.

פלוג ביקרה את הכוונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון להוריד עוד מסים, ואמרה כי "בעת הזו הפחתת מסים תהיה פרו מחזורית, כלומר תרומתה להרחבת הפעילות תהיה קטנה, שכן המשק מצוי בתעסוקה מלאה".

הנגידה הוסיפה כי הפחתת המסים תחייב את הממשלה לצמצם עוד יותר את הוצאותיה כדי לעמוד ביעד הגירעון בשנים הקרובות, "כאשר כבר היום משקל ההוצאה האזרחית בתוצר נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית, ומקשה על הממשלה לתת מענה לאתגרים ארוכי הטווח שישפיעו על פוטנציאל הצמיחה של המשק בטווח הארוך".

במילים אחרות, פלוג אמרה שאם הממשלה רוצה גם להעלות את קצבאות הנכים וגם להרחיב את הביטוח הסיעודי, את מענק העבודה, את עידוד התעשייה, סבסוד הצהרונים ונושאים נוספים, הפתרון הוא לא להוריד מסים, אלא דווקא להעלות מסים על מנת שיהיה כסף למימון כל התוכניות הללו תוך שמירה על תוואי גירעון יורד.

הממשלה קיבלה היום סקירה ממשרד האוצר על מסגרת התקציב לשנים הבאות. לפי הנתונים, קיים כבר היום פער של 10.5 מיליארד שקל בתקציב 2019 בין התקרה שתוכל הממשלה להוציא - לפי כלל ההוצאה שקיבלה על עצמה - לבין ההתחייבויות שלה לשנה זו.

התחייבויות אלו אינן כוללות את העלות של תוכניות נוספות כמו תכנית נטו משפחה, שאם תוארך ל-2019 תעלה עוד 4 מיליארד שקל בשנה. על פי חוק הנומרטור שמופעל על תקציב המדינה, הממשלה לא יכולה להוסיף תוכניות נוספות מבלי להצביע על מקור המימון שלהן.

במקביל, הממשלה אישרה היום את הצעת משרד האוצר לשחרור כספי הרזרבה התקציבית בתקציב השנה הנוכחית, בסך 3.5 מיליארד שקל, שיופנו לטובת העלאת קצבאות הנכים ותוכנית נטו משפחה של האוצר. הפירוט של אופן השימוש יובא לדיון בממשלה בשבועות הקרובים.

כחלון אמר בתום הישיבה כי "כפי שניתן לראות - הצמיחה מחלחלת למטה ומהפירות נהנים העשירונים התחתונים יותר מהעשירונים העליונים. ככה נראית חברה בריאה עם חמלה שדואגת גם לאחר ולחלש".