אאא

בחודשים האחרונים חלה עלייה משמעותית בשיעור התחלואה של ישראלים בנגיף החזרת. בינתיים הודיע המרכז לבקרת מחלות האמריקני, כי בכוונתו לשקול הוספת חיסון שלישי, נוסף על החיסונים שניתנים לילדים בגיל שנה, כדי להתגונן מחדש נגד הווירוס שככל הנראה התעורר. במשרד הבריאות שוקלים כעת את הצעד הזה.

על פי נתונים מעודכנים של המחלקה האפידמיולוגית במשרד הבריאות, עולה כי מתחיל 2017 ועד ספטמבר האחרון חלו במחלה 320 איש, בעוד שאשתקד בתקופה מקבילה נדבקו 40 בלבד. מדובר בקפיצה של יותר מ-800 אחוז בשיעור התחלואה. המספרים האמיתיים הם ככל הנראה גבוהים הרבה יותר ואינם מדווחים.

מרבית מקרי ההדבקה נרשמו במחוז ירושלים, מחוז זה ידע גם בעבר התפרצויות ויראליות. במגפה הנוכחית לא ברור עדיין כמה מהלוקים במחלה לא היו מחוסנים נגד חזרת. את חיסון החזרת מקבלים בישראל בשתי מנות: פעם בגיל שנה ופעם נוספת בגיל 6.

מה אם כן גרם לעלייה המשמעותית בשיעור התחלואה השנה? על פי ההערכות, בשנים האחרונות צצו תתי זנים חדשים של נגיף החזרת, שהתגברו על החיסון וגרמו לתחלואה המוגברת.

מאמר שפרסמו הפרופסור איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, וד"ר אמיליה אניס, ראש היחידה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות, הציף את העלייה בתחלואה בחזרת כבר בעבר. במאמרם מציינים השניים כי עלייה בתחלואה נרשמת גם באירופה, חרף שיעור ההתחסנות הגבוה, מה שמעיד ככל הנראה על כך שהחיסון כבר אינו יעיל נגד וירוס החזרת, וייתכן שיש צורך בחיסון חדש או במנת דחף נוספת (חיסון הניתן תקופה לאחר החיסון הראשוני, במטרה להעלות את רמת הנוגדנים לכזו שתעניק את ההגנה המקסימלית נגד אותו וירוס).

"בסיכון מוגבר נמצאים תלמידי ישיבה, ואלה המתגוררים במעונות סטודנטים, שם סכנת התפשטות הנגיף היא הגבוהה ביותר", מזהירים גרוטו ואניס. "זן חדש של נגיפים החל לצוץ, ויש לשקול מתן חיסון דחף נוסף לאוכלוסיות בסיכון אלה".

סיבות אלה הביאו כאמור, בסוף השבוע האחרון להביא את ה-CDC מהמרכז לבקרת מחלות בארה"ב, להמליץ על מתן חיסונים בעת התפרצויות לאוכלוסיות בסיכון הכוללות בני נוער המתגוררים במעונות סטודנטים או בדירות עם שותפים רבים, או סטודנטים המתגוררים בצפיפות או כאלה שנמצאים בסיכון תחלואה גבוהה בשל חולים נוספים סביבם.

לאלה המליץ ה-CDC לגשת להתחסן. משרד הבריאות הישראלי שוקל כעת להורות על מתן חיסון שלישי בקרב הצעירים, להעלאת רמת הנוגדנים של המחלה, רמה שלא הועלתה מאז החיסון האחרון בגיל שנה אותו קיבלו הילדים בטיפת חלב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מדובר במחלה לא נעימה בעליל שיכולה לגרום במרבית המקרים לתסמיני המחלה כוללים סימפטומים דמויי שפעת, בהם כאבי שרירים, כאבי ראש, נזלת, ירידה בתיאבון ועליית חום הגוף. אצל 30 עד 40 אחוזים מהחולים תתרחש דלקת של בלוטות הרוק, לרוב בצד אחד של הלסת שתיראה נפוחה, מלווה בכאבי אוזניים או כאבים בזווית הלסת התחתונה. במקרים נדירים עלולה להתרחש דלקת מוחית, חירשות, דלקת של הלבלב ודלקות נוספות. בכרבע ממקרי ההדבקה של נשים הרות, תחלואה בחזרת בשלושת החודשים הראשונים תגרום להפלה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות ממליץ שמבוגרים צעירים יהיו מחוסנים בשתי מנות של MMR עם המנה הראשונה אחרי גיל 12 חודשים והשנייה לפחות 28 ימים אחרי הראשונה.

"יש לשמור את פנקס החיסונים במקום נגיש לעת הצורך. אנשים אשר לא קיבלו שתי מנות של החיסון נגד חצבת-חזרת-אדמת בעבר יכולים להשלים מנות אלו במרפאת חיסונים של לשכות הבריאות, עם קביעת תור מראש. במתאר של התפרצות נשקול מנה שלישית".

יצוין, כי מי שבכל זאת מעוניין להתחסן, יכול לעשות זאת באופן פרטי במרפאות המטיילים ברחבי הארץ, תחת החיסון המשולש MMR המגן בפני חצבת, חזרת ואדמת.