אאא

המתיחות בקטלוניה נמשכת: עובדי המגזר הציבורי בקטלוניה חזרו הבוקר (שני) לעבודה לראשונה מאז שממשלת ספרד הדיחה את ההנהגה הקטלאנית, והחזירה לידיה את הסמכויות על השליטה בחבל שהיה עד עתה אוטונומי והכריזה על בחירות. במדריד הזהירו את הממשלה שהודחה בקטלוניה שלא להמשיך בעבודה - ואיימו שהפוליטיקאים שימשיכו בעבודתם יעמדו לדין אך הם ככל הנראה בוחרים להתעלם מהאזהרות.

הבוקר, תחילת שבוע העבודה בספרד, פרסם הנשיא המודח של קטלוניה, קרלס פוג'דמון, תמונה של בניין הממשלה האזורית במרכז ברצלונה. "בוקר טוב", כתב באינסטגרם. לפי גורמים בממשלת ספרד פוג'דמון לא נמצא בברצלונה אלא בבריסל, מקום מושבו של האיחוד האירופי - שמתנגד אף הוא להכרזת העצמאות של קטלוניה. לפי התקשורת בספרד אחר הצהריים הוא צפוי לשאת דברים.

ג'וזף רול, מחברי הקבינט של פודג'מון, העלה גם הוא תמונה לרשת. בניגוד לתמונה של פוג'דמון, כאן לא היו סימני שאלה. "אני במשרד, מממש את האחריות שנתן לנו העם בקטלוניה", כתב רול. עם זאת מסר גורם בקטלוניה לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישיבת הפרלמנט השבועית התבטלה - מה שעשוי לחזק את ההערכות שקטלוניה לא מעוניינת בצעדים מתריסים כנגד ספרד אלא בפתרון דיפלומטי למשבר החריף.

הרשויות בספרד היו מודעות לאיום של הפוליטיקאים ומסרו כי הפוליטיקאים המודחים יוכלו להגיע היום לבנייני הממשל ולקחת את חפציהם האישיים, אך לא להמשיך בעבודתם לאור ההדחה. שר הפנים הספרדי, חוסה איגנסיו זוידו, אמר כי מדריד נותנת לפוליטיקאים הבדלנים "כמה שעות" להתפנות מהמשרדים. "המטרה היא לחזור לנורמליות בדרך דיסקרטית, ותחת עקרון של התערבות מינימלית", הוא אמר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בספרד ובקטלוניה ממתינים במתח לצעדים הבאים של הפוליטיקאים המודחים בקטלוניה. בסוף השבוע אמר פוג'דמון כי בכוונתה של קטלוניה להתנגד לממשלת ספרד "בדרך דמוקרטית". התובע הכללי של ספרד, חוסה מנואל מאזה, אמר היום כי בכוונתו להגיש כתבי אישום על המרדה, הסתה ומעילה נגד הקבינט המודח של קטלוניה. מדובר בעבירות שהעונש עליהן הוא עד 30 שנות מאסר. התובע נמנע מלהזכיר במפורש את שמו של פוג'דמון.

אחרי הדחת ההנהגה הקטלאנית הכריזה ספרד כי בחירות אזוריות בחבל קטלוניה יתקיימו ב-21 בדצמבר. היום אמר שר החוץ הספרדי אלפונסו דסטיס: "אנחנו מקווים שהבחירות האלה יסייעו להחזיר לקטלוניה את שלטון החוק. אנחנו מקווים שאחרי הבחירות החברה בקטלוניה תהיה מה שהיא הייתה בעבר: פתוחה ומשתלבת".

כזכור, קטלוניה קיימה משאל עם בו למעלה מ-90 אחוז מהמצביעים בחרו בעצמאותה של קטלוניה למרות התנגדותה הגלויה של ספרד ושאר אירופה.