אאא

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון בה הוא אישר את המשך פתיחת המרכולים בשבת, קיימה היום (שני) מועצת הרבנות הראשית לישראל בישיבתה החודשית, דיון על שמירת השבת.

בדיון השתתף גם הגאון רבי ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לישראל ורבה של תל אביב לשעבר, שפירט באריכות בפני הרבנים את הניסיונות שפעל בכדי למנוע את חילולי השבת במרחב הציבורי בעיר תל אביב.

בהחלטת מועצת הרבנות הראשית נכתב: "מועצת הרבנות הראשית לישראל דנה בהחלטת בית המשפט העליון בנושא פתיחת בתי עסק בשבת. המועצה מביעה את צערה ותדהמתה על החלטה זו. המועצה רואה פגיעה קשה בשמירת השבת במרחב הציבורי".

"העובדה שהחלטת השופטים נקבעה על פי אורח חייהם מבטאת יותר מכל שאין זה נושא למשפט אלא שאלה של השקפת עולם. ההחלטה היא מדרון תלול לפגיעה בקדושת השבת בכל הארץ. מייסדי המדינה הבינו את החשיבות וערך השבת וחבל שהליברליות פוגעת קשות באחת מסמליה המרכזיים של היהדות ובחברה בישראל - הנפגעת מהחלטת הבג"ץ".

עוד נכתב בהחלטת המועצה: "השבת – אות ברית בין הבורא לעמו, היא אחד הביטויים לייחודו של עם ישראל, להעמיד צרכים מול ערכים זו אינה שאלה משפטית. המועצה קוראת לממשלת ישראל ולכל נציגי הציבור וחברי הכנסת שהשבת יקרה לליבם, לפעול ולחוקק חוקים שישמרו את כבוד הדגל היהודי מדורות – שבת קודש".

מועצת הרבנות הראשית אף הסמיכה את רבה של ירושלים הרה"ג אריה שטרן ואת רבה של באר שבע הגאון רבי יהודה דרעי - כפי שנחשף ב"כיכר השבת" - ליזום הידברות עם כל רבני ישראל, במטרה לגבש צעדי מחאה משותפים.