אאא

יועץ בצוות הקמפיין של דונלד טראמפ הודה שמסר הצהרות כוזבות לסוכני FBI, כשנשאל על הקשר בינו לגורמים רוסים, במטרה לקבל מידע מפליל על הילרי קלינטון. היועץ, ג'ורג' פפדופולוס, הודה ב-5 באוקטובר ששיקר לאנשי הבולשת הפדרלית.

פרופסור רוסי שמקורב לקרמלין אמר לפפדופולוס שלמוסקבה יש "אלפי מיילים" שמכפישים את המועמדת הדמוקרטית. היועץ בקמפיין טראמפ ניסה לארגן פגישות בין גורמים בקרמלין לאנשי הקמפיין. קודם לכן טען היועץ לחוקרים כי נודע לו על החומרים לפני שהצטרף לצוות הקמפיין. אך למעשה הוא נפגש עם הפרופסור בלונדון ימים ספורים אחרי שהתמנה ליועץ.

פפדופולוס יהיה החבר השלישי בצוות הקמפיין הרפובליקני שיעמוד לדין, במסגרת החקירה שמנהל רוברט מולר - התובע המיוחד שמונה לחקור את הקשר בין אנשי הקמפיין לגורמים הרוסים, שניסו להתערב בבחירות לטובת טראמפ.

התקשורת האמריקאית מסרבת להרפות מהנושא וזהו הפרסום השני היום הקשור לפרשה. מוקדם יותר פורסם כי פול מנפורט, יו"ר הקמפיין לשעבר, וריק גייטס, שותפו העסקי וחבר בצוות הקמפיין, יעמדו לדין. בניגוד לפפדופולוס, כתב האישום נגדם כרגע לא מתמקד בקשר עם הגורמים הרוסים, אלא בהלבנת הון ובקשר עם השלטון הפרו-רוסי שהיה בעבר באוקראינה הרבה לפני שטראמפ דמיין שהוא יהיה אי פעם נשיא ארה"ב. בצהריים מנפורט הסגיר את עצמו לידי ה-FBI. גייטס טרם התייצב בלשכת ה-FBI בוושינגטון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנפורט וגייטס נאשמים ב-12 סעיפים, בהם קשירת קשר נגד ארה"ב. מנפורט וגייטס נאשמים שהסתירו עשרות מיליוני דולרים שהרוויחו תמורת עבודה עבור ויקטור ינוקוביץ', הנשיא הפרו-רוסי ששלט באוקראינה, ומפלגת השלטון. הם מסרו הצהרות כוזבות ולא דיווחו על חשבונות בנק מחוץ לארה"ב. לפי האישום העבירות היו מ-2006 עד 2016 - "לפחות". מנפורט התפטר מתפקידו באוגוסט 2016 בעקבות דיווח שב-2012 שימש צינור להעברת 2.2 מיליון דולר ממפלגת השלטון הפרו-רוסית באוקראינה לארגונים לוביסטיים בוושינגטון.

על פי הדיווח, צעד זה נעשה בדרך שטשטשה את ניסיונות המפלגה האוקראינית להתערב במדיניות החוץ האמריקנית. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח לפני כן כי מנפורט קיבל 12.7 מיליון דולר במזומן ממפלגתו של של ינוקוביץ', שברח לרוסיה ב-2014 אחרי התקוממות נגדו.

דונלד טראמפ הגיב אחר הצהריים בטוויטר לכתבי האישום נגד מנפורט וגייטס. "מצטער, אבל זה היה לפני שנים, לפני שפול מול מנפורט היה חלק מקמפיין טראמפ. אבל למה לא מתמקדים בהילרי הרמאית ובדמוקרטים?", כתב טראמפ ואמר: "כמו כן, אין שום קנוניה!".