אאא

כמעט מתנצלים: בעקבות הדיווחים על מספר המחבלים הרב שנהרגו בפיצוץ מנהרת הטרור שהושמדה מוקדם יותר בגבול רצועת עזה, הבהיר הערב (ב') גורם צבאי בכיר כי "לא הייתה כוונה לחסל בכירים". לדבריו, הבכירים בג'יהאד האיסלאמי רצו למנהרה כדי לעמוד בראש כוח החילוץ. דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי רוב ההרוגים הם מכוח החילוץ. בצה"ל מעריכים כי המנהרה לא יועדה לפיגוע בטווח הזמן המיידי.

לפחות שבעה פלסטינים נהרג ולפי גרסאות אחרות המספר עומד על כמעט כפול מכך,ו-11 נפצעו בפיצוץ המנהרה ובפעולות החילוץ. בהרוגים: מפקד חטיבת מרכז הרצועה של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ערפאת מרשד וסגנו חסן אבו חסנין. כמו כן נהרגו שני פעילים נוספים בג'יהאד האיסלאמי. שני הרוגים נמנים עם הזרוע הצבאית של חמאס, מרואן אל-ארא ומיסבאח שבייר, אחד מהם הוא מחבל מיחידת העילית "הנוחבה".

דובר צה"ל אמר כי הנפגעים בעקבות פיצוץ המנהרה ספגו "תופעות לוואי שיש במצבים כאלה במנהרה כמו נפילת חול, עשן ואבק. לא הזרמנו שום דבר למנהרה והשתמשנו באמצעים חוקיים ורגילים כדי לפוצץ את המנהרה". 

פתח הכניסה למנהרה מהצד העזתי נמצא במרחק של כקילומטר אחד מהגבול, באזור מחנות הפליטים של מרכז הרצועה. בצה"ל אומרים כי אחזו ושלטו במנהרה מהרגע שחצתה את הגבול לשטח הישראלי. הטיפול בהריסות המנהרה יימשך בימים הקרובים.

המנהרה נחשפה באמצעות טכנולוגיה חדשה שפותחה לאחרונה ולראשונה חשפה מנהרה חודרת באופן הזה. למנהרה לא היה פתח יציאה בישראל, ולפי הערכות בצה"ל היא כאמור לא יועדה לפיגוע מיידי. "הפעולה שלנו הייתה הגנתית, בשטחנו, ואם תהיה תקיפת תגובה היא תיענה כפי שאנו יודעים לענות במצבים האלה", אמר דובר צה"ל, "אנו ערוכים ואף שיפרנו את רמת המוכנות בשעות האחרונות לכל מצב אך פנינו אינם להסלמה. הפיצוץ היה מתוך רצון לקטוע את המנהרה".

במקביל למתיחות הגבוהה ולאיומי הג'יהאד האיסלאמי בתגובה, נמשכת העברת המסרים לצד העזתי באמצעות המצרים כדי להרגיע את השטח ולהימנע מהסלמה. גורם בכיר בצה"ל ציין עוד כי "הג'יהאד האיסלאמי מקבל את מרות חמאס בכל הקשור לאי-תקיפת ישראל, אך במקביל ממשיך להכין את תשתיותיו. לראשונה, לפי הפרסומים הפלסטינים, מנהרה של הג'יהאד האיסלאמי חצתה לישראל וזהו אירוע חריג. הטכנולוגיה שלנו הייתה מזהה את המנהרה עם חצייתה ולא משנה איזה ארגון חפר אותה. יכולנו לתקוף את המנהרה גם במקומות אחרים, אבל בכוונה בחרנו לתקוף אותה בשטחנו".

בצה"ל כינו את האירוע חריג ומשמעותי וציינו כי ההרוגים בהם הבכירים רצו למנהרה לאחר הפיצוץ. למרות שהמנהרה שייכת לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, בצה"ל שבים ומדגישים כי חמאס הוא הריבון והשולט בשטח ולכן עליו האחריות לנעשה ברצועה. עוד אמרו כי ניכרת השפעה איראנית על הג'יהאד האיסלאמי, בעיקר במימון.

בצה"ל לא לקחו סיכון ועוד לפני הריסת המנהרה הציבו סוללות כיפת ברזל מחשש לירי תגובה של רקטות.

בג'יהאד האיסלאמי הגיבו באופן חריף וטענו כי מדובר ב"הכרזת מלחמה". חאלד אל-בטש, בכיר בארגון, אמר הערב: "לא נאפשר לאויב לשנות את כללי המשחק ולכפות משוואה חדשה, כשבמקביל אנחנו נשמור על שתיקה". מוקדם יותר איימו בג'יהאד האיסלאמי כי יבחרו את אופי התגובה בשעות הקרובות. הארגון לא קיבל אחריות רשמית לחפירת המנהרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

דובר הג'יהאד האיסלאמי דאוד שיהאב מסר הערב, מבלי לקחת אחריות רשמית על בניית המנהרה, כי "המנהרה הזאת היא חלק ממדיניות ההרתעה להגן על העם הפלסטיני. לא נהסס להגן על אדמתנו. התקיפה הישראלית שפגעה בקבוצה של לוחמים ואזרחים היא הסלמה מסוכנת ותוקפנות, וניסיון חדש לערבב את הקלפים. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות כדי לא לאבד את האפשרות להגיב על התוקפנות הזאת".

בזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, אמרו בתגובה: "אנו מטילים על האויב (הישראלי) את האחריות להשלכות של ההסלמה התוקפנית הזו. נסיונותיו לקבוע כללי עימות חדשים ייכשלו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אסר הערב על השרים להתראיין או להתייחס לנושא. בצהריים הטיל את האחריות על חמאס: "אמרתי לכם שאנחנו עובדים על טכנולוגיה פורצת דרך. היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה". עוד אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת: "האחריות הראשונה של כל ממשלה היא לדאוג לביטחון אזרחיה. מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו: "אני רוצה לברך את צה"ל ואת פיקוד דרום על ביצוע מושלם של המשימה - שהיא גם תוצאה של יכולת מבצעית גבוהה וגם של פריצת דרך טכנולוגית משמעותית, שמאפשרת לנו להתמודד באופן הטוב ביותר עם איום המנהרות".