אאא

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך התייחס הבוקר (שלישי) להצעת החוק המבקשת לאסור על המשטרה לפרסם המלצות על הגשת כתבי אישום בסיום חקירה ואמר כי המשטרה כבר כיום מגישה סיכום של התיק ולא המלצות וכי אי אפשר לסיים חקירה בלי לסכם אותה.

אלשיך, שהשתתף בדיון בוועדת הפנים של הכנסת על הוצאות המשטרה ופעילותה, אמר כי "ככל שמדובר בהחלטת פרקליטות, המשטרה איננה מעבירה המלצות - אלא סיכום של התיק, על מה יש תשתית ראייתית ועל מה לא".

"אני לא יודע מה החוק החדש", הוסיף אלשיך, "כאשר אדע מהו, אתייחס. אני רק אומר - אי אפשר לסיים חקירה בלי לסכם אותה. המשמעות היא שהפרקליטות תצטרך לנהל את החקירה. חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות האלו בקאפסיטי שמושקע? לכן אי אפשר לתת משהו שאיננו מוצר. המוצר אומר ככה - אלו המסקנות שהגעתי אליהן".

אלשיך הוסיף ואמר כי "זה גם איזשהו תו תקן, להגיד שהסתיימה החקירה. הרי השאלה נשאלת עשרות פעמים במהלך החקירה. כאשר חושבים אם צריך לעשות עוד פעולה או לא צריך עוד פעולה, זו שאלה של דלות הראיות".

במהלך הדיון התייחס המפכ"ל לשינוי בהתנהלות המשטרה ואמר כי "המיקוד שלנו הוא רפורמת האמון. שינוי תפיסת התפקיד של המשטרה במובן של מכוונות ללקוח, כשהשיטור הקלאסי מוכוון לקהילה. יש פערים במזרח ירושלים, במגזר הערבי והחרדי".