אאא

ח"כ זוהיר בהלול אומר היום (שלישי) בעקבות חילופי הדברים בינו לבין יו"ר מפלגתו אבי גבאי: "החלטתי בינתיים לא לפרוש, אבל זה יגיע. אני בטח לא אשאר תקופה ארוכה בפוליטיקה".

המתיחות בין הח"כ הערבי מ'המחנה הציוני' לבין גבאי החלה, לאחר שהוא הודיע שיחרים ישיבה חגיגית לרגל 100 שנים להצהרת בלפור, ומקורבי גבאי הצהירו בתגובה: "נמאס לו מקיצוניות. בהלול לא יהיה בכנסת הבאה".

בראיון ל-ynet אמר בהלול: "אף אחד לא מוסמך להניף לעברי כרטיס צהוב או אדום, אני נבחרתי בפריימריז וגרפתי כמעט 9,000 קולות, אני בגב זקוף נמצא בפוליטיקה הישראלית ובמפלגת העבודה, רק אני אחליט מתי אני יוצא מהמפלגה. אני שוקל את דרכי יום יום, וברגע שאדע שהפלטפורמה של מפלגת העבודה לא הולמת את דרכי והערכים שלי - רק אני ולא אף אחד אחר שמגדיר אותי קיצוני יחליט עבורי שאפרוש מהפוליטיקה".

"אני אומר באופן מובהק הפוליטיקה בישראל מאוד מאכזבת אותי והכנסת עם סדרת חוקים אנטי דמוקרטיים בתקופה האחרונה מתסכלת אותי, המפלגה אינה מסוגלת לעכל את דעותיי, גם היא מאכזבת אותי. חבל שראש המפלגה, במקום שיתעמת איתי אינטלקטואלית - מגדיר אותי כקיצוני".

לדבריו, הוא הצטרף למפלגת העבודה כי רצה "לאתגר את הפוליטיקה הישראלית ולהיות ערבי אינטליגנט דווקא מתוך מפלגה ישראלית מרכזית. אחרי שהצטרפתי למפלגה היא כבר כונתה 'המחנה הציוני'. אני אוהב לאתגר את עצמי ואת האחרים. חשבתי שעם הערכים שאני מביא למפלגת העבודה אני אצליח לשנות מוסכמות - לקדם חיים משותפים, חיזוק המרקמים האמיתיים של דו-קיום וגם להבין את הנרטיב הפלסטיני".

בהתייחס לסירובו להשתתף בטקס לציון הצהרת בלפור, בה ניתנה ליהודים הזכות ההיסטורית להקים מדינה בארץ ישראל, אמר בהלול: "מדינת ישראל בהצהרת בלפור הרי קיבלה כמובן את הגשמת החלום, את ההגדרה העצמית, מדינת הלאום היהודי לאחר 2,000 שנות גולה. אני כמובן שמח בשמחת היהודים, אבל איפה החצי השני הפלסטיני? גם הם ראויים כמו היהודים למדינה משלהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

 עימות בין בהלול לנתניהו (צילום ארכיון: ערוץ הכנסת)

גם ההתבטאויות האחרונות של גבאי, לפיהן לא יפנה התנחלויות ולא ישב עם 'הרשימה המשותפת' בממשלה עתידית, לא מצאו חן בעיני בהלול: "הוא אדם אינטליגנט, מאוד אנליטי ומעניין. הוא אמר שלא יפנה התנחלויות ראה ערך הליכוד, ואמר שלרשימה המשותפת לחלוטין אין מקום בקואליציה עתידית, ראה ערך הליכוד. האם אנחנו רוצים להיות ליכוד ב'? הוא יישאר ללא מפלגה. ואני חושב שלמפלגת העבודה הסוציאל דמוקרטית יש כל כך הרבה ערכים יחודיים שמבדלים אותם מהליכוד, כדי שהיא תלך בראש זקוף ומורם לכבוש את השלטון מחדש".

"אני ממשיך להיאבק פנימה מתוך אמונה שערכיי הם ערכים שגם יכולים להשתלב עם מפלגת העבודה, מפלגה שחרתה על דגלה בעבר חיים משותפים ושתי מדינות לשני עמים. זו הסיבה שבאתי למפלגה הזאת. אז היהודים הם גם ציונים, אני לא יכול לשנות את הדיסקט הזה, אבל אני לא יכול להיות ציוני בתור פלסטיני. עם זאת, אני יכול להיות ישראלי וגם פלסטיני.

האמירות האלה של גבאי רק מחזקות את דרכו ואמונתו של בהלול ש"צריך לשנות הלכי רוח ומוסכמות בתוך המפלגה. אומר לך ביושר - אם אראה שזה לא הולם את ערכיי, אני אגיד ביי-ביי ללא היסוס ואחזור לעבודתי המרתקת והמענגת שבה הרווחתי דיבידנדים רבים בנפשי".

"אני לא מצמיד את הכיסא שלי שבוא זכיתי ביושר אל עכוזי, ורץ ממקום למקום כדי למצוא אכסניה. אני לא פוליטיקאי רגיל אלא עובר אורח בפוליטיקה. יש לי אלטרנטיבות, אני אשפיע על החברה בישראל גם מחוץ לכנסת. בינתיים אני אמשיך להיאבק כאן. אני אוהב את הזולת, אין לי שום בעיה עם יהודים, הם שותפיי, הם בני ברית שלי, אבל הדרך הפוליטית לפעמים רצופה גחמות. נדמה לי שראש המפלגה שלי קצת הגזים כשהוא חובר לימין על חשבון הדרך האמיתית והערכית של המפלגה".