אאא

מסתבר שחמאס משקיע רבות בחיזוק מעמדו הדיפלומטי ולאחר חתימת ההסכם עם פת"ח כעת מחזיר הארגון את קשריו עם חיזבאללה ואיראן. רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" ורשת אל מיאדין המזוהה עם הארגון דיווחו היום (ד') כי המזכ"ל חסן נסראללה נפגש אתמול עם סגן מנהיג חמאס, סלאח אל-עארורי, השוהה בביירות.

ב"אל-מנאר" דווח כי השניים דנו ב"תוקפנות הציונית נגד עזה והשלכותיה" על רקע פעולת צה"ל, שפוצץ את מנהרת הטרור של הגי'האד האיסלאמי בגבול רצועת עזה מוקדם יותר השבוע. בפגישה הדגישו נסראללה ואל-עארורי את המכנה המשותף בין תנועות ההתנגדות השונות ואת הסולידריות שלהן אל מול ההתקפות.

נסראללה הביע תנחומים בפני אל-עארורי, שמתגורר בבירת לבנון לאחר גירושו מטורקיה ומקטאר, על ההרוגים בפיצוץ המנהרה. מזכ"ל חיזבאללה התקשר אתמול גם למזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי רמדאן עבדאללה שלח והביע תנחומים על ההרוגים בתקיפת המנהרה.

אל עארורי, ראש מערך הפיגועים של חמאס בגדה המערבית, היה ציר מרכזי גם בהסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח וחתם על ההסכם מטעם ארגונו בטקס בקהיר בחודש שעבר. הוא האיש שמוביל את הזרם הפרו-איראני בחמאס שמעוניין לשקם את היחסים עם טהרן בכל מחיר אחרי שנים של קיפאון תחת הנהגתו של ראש הלשכה המדינית של חמאס הקודם, חאלד משעל.

לשם כך, אל עארורי כבר הוביל משלחת גדולה של חמאס, שביקרה פעמיים בלבנון בשלושת החודשים האחרונים. ככל הנראה, הפגישה של נסראללה עם גורם כה בכיר חמאס היא הראשונה מאז ניתוק היחסים בין הארגונים בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011, ניתוק שהתרחש בשל תמיכת חמאס במורדים אויביהם של איראן וחיזבאללה. לדברי המומחים הפגישה של השניים לא הייתה  מתקיימת בלי אור ירוק מטהרן.

הזרוע הצבאית של חמאס התעקשה במשך שנים לחדש את הקשרים עם  איראן כדי לקבל את התמיכה הצבאית של איראן בחמאס, אבל משעל העדיף את הציר הסוני המתון של סעודיה ומצרים. כעת עם חילופי הגברי בהנהגת חמאס, בדמות אל עארורי ומי שהחליף את משעל, איסמעיל הנייה, הקערה התהפכה וחמאס מנסה לכבוש את כל החזיתות.