אאא

לאחר לא מעט עיכובים, משרדי הבריאות והאוצר הודיעו אחר הצהריים (ה') על העברת כ-900 מיליון שקל שיוקצאו לקיצור התורים והניתוחים בבתי החולים הציבוריים. מדובר בסכום שהובטח עוד בשנה שעברה ומועבר רק עתה לקראת סוף השנה, כשעל העיכובים בהקצאתו דיווחנו השבוע ב"כלכליסט".

הכסף, שנועד בין היתר לעודד את קופות החולים לנתב יותר מטופלים למערכת הציבורית על ידי סבסוד ניתוחים, יוזרם לקופות. חלקים אחרים מהכסף ינותבו לתשתיות בבתי החולים הציבוריים. יחד עם זאת, בקופות החולים מעריכים שגם העברת הכסף לא תצליח לשנות את מגמת התרחבותה של המערכת הפרטית על חשבון הציבורית, משום שאין די בתמרוץ הקופות כשקיבולת המערכת הציבורית אינה גדלה בקצב תואם.

את מגמת התרחבותה של המערכת הפרטית ניתן לראות בבירור בנתוני ה־OECD, שלפיהם שיעור ההוצאה הפרטית בישראל על בריאות הוא מהגבוהים בקרב מדינות הארגון. מדו"ח של ה־OECD ל־2015 עולה כי שיעור ההוצאה הפרטית מכלל ההוצאה של משק בית על בריאות בישראל עמד על 39% - עלייה של 1% לעומת 2014. לפי הדו"ח, השיעור הממוצע של הוצאה פרטית לבריאות במדינות הארגון עומד על 27.5%.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר היום כי "זהו עוד צעד לחיזוק הרפואה הציבורית. לראשונה יוקצה סכום חסר תקדים לקיצור תורים, כדי לשנות את המצב הקיים בו נאלצים להתמודד עם זמני המתנה ארוכים שמפנים מטופלים לרפואה הפרטית ללא צורך". שר האוצר משה כחלון הוסיף: "מדובר במהלך נוסף שיחזק את מערכת הרפואה הציבורית וימשיך את מגמת צמצום הפערים החברתיים בישראל".