אאא

אחיו של מוחמד מראח, המחבל שרצח ארבעה יהודים ושלושה חיילים בטבח בטולוז נידון היום (ה') ל-20 שנות מאסר. בית המשפט הרשיע את עבד אל קדר מראח בן ה-35 בעבירות טרור, אך לא הרשיע אותו בסיוע לביצוע הטבח בבית הספר היהודי ב-2012.

עבד אל קדר, צרפתי ממוצא אלגי'ראי, הורשע שגרם לאחיו הקטן להפוך לאיסלאמיסט קיצוני והורשע בקשר לארגון טרור. לאורך המשפט הוא הכחיש שסייע למוחמד לתכנן את הטבח.

עבד אל קדר נעצר זמן קצר אחרי הטבח ומאז נשאר במעצר. הוא הכחיש קשר למתקפה וטען שלא ידע שאחיו מתכנן אותה. עורך דינו הביע הערב שביעות רצון מההחלטה שלא להרשיע אותו בסיוע לאחיו.

מראח ירה למוות בשלושה חיילים ולאחר מכן הגיע לכניסה לבית־הספר "אוצר התורה" בטולוז, פתח באש ורצח את הרב יונתן סנדלר עם שני ילדיו אריה (6) וגבריאל (3 וחצי), ואת הילדה מרים מונסונגו (8) הי"ד.

מראח שנמלט מהמקום נהרג כמה ימים לאחר מכן על ידי כוחות הביטחון שרדפו אחריו. אחיו, עבד־אל־קאדר, נאשם בכך שסייע לו בהשגת האופנוע שעליו רכב וחלק מכלי הנשק ששימשו אותו. משפטו של האח, עבד־אל־קאדר נפתח בתחילת החודש ולצידו נאשם גם מוחמד מוניר מסקין, סוחר נשק ועבריין שסיפק למראח רובים ואפוד מגן.

במהלך הדיונים במשפט נחשפו כשלים במערכת הביטחון הצרפתית. כך למשל ברנרד סקוארסיני, לשעבר ראש הביון בצרפת הודה שלא היה תיאום בין גופי השיטור השונים, וששירותי הביון הצרפתיים קיבלו רק בדיעבד את המידע מעמיתיהם הזרים על שמראח שהה בפקיסטן באזורים שידועים בהכשרת ג'יהדיסטים.

גם כריסטיאן באל־אנדוי, שהיה אחראי הביון באזור טולוז ויצא לגמלאות לאחר הפיגוע העיד שלו הייתה לו גישה לסרטון הווידאו שבו נראה מראח רוצח שלושה חיילים צרפתיים כשבוע לפני הפיגוע ב"אוצר התורה", היו לו סיכויים גבוהים הרבה יותר לזהות אותו.

המשפט גם חושף את משפחת מראח כמשפחה קיצונית במיוחד. כך לדוגמה לאחר הפיגוע במגדלי התאומים בארצות־הברית רצה עבד־אל־קאדר לקעקע על מצחו את שמו של אוסאמה בן־לאדן.

כשזוליקה, אמם של האחים מראח, שמעה על הפיגועים שביצע בנה היא הצהירה בגאווה: "מוחמד הוריד את צרפת על הברכיים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

התביעה דרשה לגזור על מראח מאסר עולם, וטענה שהוא דתי קיצוני שהנחה אותו וסייע לו. בין השאר הזכירו קטנוע שגנב ששימש את אחיו בטבח בדרום מערב צרפת.

משפטו של עבד אל קדאר, כצפוי, היה טעון. המלטיפה אבן זייטן, אמו של אחד החיילים שנרצחו, בכתה בהקראת גזר הדין וקיוותה שמראח "חושב על משפחות" הקורבנות מדי לילה.

יותר מחמש שנים וחצי לאחר הטבח מספר התלמידים בבית־הספר "אוצר התורה" ירד בכשליש ועומד על 140 לעומת 200 לפני הפיגוע. יעקב מונסונגו, מנהל בית־הספר, שאיבד בפיגוע את בתו מרים בת השמונה אמר בתחילת המשפט ש"עננה תמידית של עצב מרחפת מעל ראשנו".

בקהילה היהודית קיוו לעונש חמור במיוחד. "כל יום כשאנו שולחים את ילדינו לבית־הספר אנחנו חושבים על הנורא שבאירועי טולוז", אמר הרב הראשי בצרפת, חיים קורסיה, לסוכנות הידיעות הצרפתית ואילו אלבר רוש, נשיא הארגון היהודי בבורדו – הקהילה הגדולה השנייה בדרום־מערב צרפת לצד טולוז – הסביר: "אנו זקוקים למשפט כדי להבין. עבור ההיסטוריה. ובו בזמן, קשה מאוד לחזות שוב בתמונות הכואבות ההן".