אאא

ארגון הטרור דאעש נטל הלילה (ו') אחריות על פיגוע הדריסה שהיה ביום שלישי בניו יורק. שמונה בני אדם נהרגו בפיגוע ו-11 נוספים נפצעו.

דאעש פרסם בשבועון שלו "אל-נבה" כי "התוקף הוא אחד מחיילי החליפות", אך לא סיפק כל ראייה לטענה הזאת. עם זאת, כבר לפני יומיים המשטרה בניו יורק דיווחה כי המחבל, סייפולו סייפוב, עשה את הפיגוע בהשראת ארגון הטרור. "הוא עשה את זה בשם דאעש ובין הפריטים שנמצאו בזירה היו כמה פתקים שמצביעים על כך. נראה שהוא מילא אחר ההוראות של דאעש ברשתות החברתיות כמעט לגמרי", אמר סגן נציב המשטרה ג'ון מילר.

מילר אמר כי בפתק שנמצא בטנדר ששכר סייפוב נמצא פתק בערבית שבו נכתב כי "דאעש יחזיק מעמד לנצח". השוטרים שחקרו את המחבל בבית החולים דיווחו כי הוא ביקש מהם לתלות דגל דאעש מעל למיטתו.

אתמול הובא סייפוב לבית המשפט להקראת כתב האישום שהוגש נגדו. הפרקליטות במחוז הדרומי של ניו יורק האשימה אותו בתמיכה בארגון טרור, באלימות ובהשחתת רכבים.

הפרקליטים סיפרו כי האוזבקי בן ה-29 הודה בחקירתו כי "הרגיש טוב בעקבות מעשיו", וציינו כי בחר לבצע את הפיגוע באותו יום בשל הציפייה כי "ליל כל הקדושים" חג נוצרי אמריקאי שחל ב-31 באוקטובר יביא לתנועה גדולה יותר של בני אדם ברחוב.

ג'ון קים, התובע במחוז הדרומי בניו יורק, הודיע על האישומים נגד המחבל: "לאחר שדהר על שביל אופניים ומדרכה, דרס והרג בני אדם ופגע באוטובוס תלמידים – יצא החוצה וצעק אללה אכבר. הוא נשא רובה פיינטבול ורובה צעצוע. בטלפונים ניידים שנמצאו ברשותו היו אלפי תמונות של דאעש ו-90 סרטונים בהם הריגה של שבויי דאעש שנדרסו מתחת לטנקים, עריפת ראשים וירי בראש. סייפוב הודה שקיבל השראה לפיגוע מהסרטונים ותכנן את הפיגוע חודשיים. הוא גם הודה ששכר את הטנדר ב-21 באוקטובר ותכנן את הפיגוע לליל כל הקדושים".

בפיגוע נרצחו חמישה אזרחי ארגנטינה אחד מהם יהודי, אזרחית בלגית ושני אמריקנים. תשעה בני אדם נוספים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים כשהם סובלים מפציעות קשות.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ קרא לגזור על המחבל עונש מוות. טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הוא ביקש לתלות את דגל דאעש בחדרו, רצח 8 בני אדם ופצע עוד 12. ראוי שיקבל עונש מוות!".

סייפוב עורר את זעמם של האמריקאים עוד יותר לאחר שהתברר כי זכה בכרטיס כניסה לארה"ב בהגרלה השנתית שמתקיימת על "גרין כארד" וטראמפ איים כי יבטל אותה לחלוטין לאור המקרה החמור.