אאא

דירקטוריון קק"ל החליט להיענות לבקשת הממשלה ולהעביר רק מיליארד שקל לתקציב המדינה. זאת, בניגוד להסכם בין הקרן לאוצר על העברת 2 מיליארד שקל, אחד ב-2018 ואחד ב-2019.

עדיין לא ברור איך יגיבו האוצר וועדת הכספים להחלטה. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני קבע למחר (ג') בבוקר דיון בהצעת החוק לביטול הפטור ממס לקק"ל כאמצעי לחץ להעברת הכספים. אבל החלטת קק"ל להעביר את הכסף מותנית בעצירת החקיקה ובקרן מקווים שהאוצר יסתפק בכך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון דרשו כזכור מקק"ל להעביר מיליארד שקל לתקציב 2018. לפני שבועיים החלה הכנסת לדון בהצעת חוק הקובעת שקק"ל תהיה חייבת בכל שנה להעביר 80% מרווחיה מהשבחת קרקעות למדינה, או שתאבד באותה שנה את הפטור שלה ממסים. כן מבטלת ההצעה את הפטור ממכרז של קק"ל בהתקשרויות עם המדינה. זאת, כאמצעי לחץ להעברת הכסף.

במהלך הישיבה בכנסת הושג הסכם בין יו"ר קק"ל דני עטר לאוצר כדי לעצור את החקיקה. במסגרתו נקבע שיועברו 2 מיליארד שקל למדינה, אחד ב-2018 והשני ב-2019. באוצר טענו שעטר גם הסכים להעביר את הכספים ללא כל תנאי לגבי השימוש בהם. סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן מהליכוד הוביל התנגדות להסכם הזה וטען שיש להעביר

מיליארד שקל בלבד. החלטה ברוח זו התקבלה כאמור בדירקטוריון.

בהודעת קק"ל נאמר: "חברי הדירקטוריון הגיעו להחלטה מתוך הבנת החשיבות שיש לשמירה על שיתוף פעולה בין קק״ל שהיא הארגון היהודי והציוני החשוב ביותר לבין ממשלת ישראל ומתוך רצון שקק״ל תוכל להמשיך ולפעול לטובת המטרות החברתיות והסביבתיות החשובות שבהן היא משקיעה".

כן קבע הדירקטוריון שההעברה תותנה בביצוע כל ההתחייבויות של ממשלת ישראל כלפי קק"ל מההסכם שנחתם ביניהן בנובמבר 2015. מדובר במינוי 6 נציגים של קק"ל למועצת מקרקעי ישראל; המשך בירור טענות קק"ל כי רשות מקרקעי ישראל חייבת לה מיליארדי שקלים, והחלטה של הממשלה להעניק לקק"ל אפשרות לפתח 5 שכונות מגורים על קרקעיות שבבעלותה.