אאא

בשורת העיר החרדית החדשה "דורות עילית" במזרח גוש דן כבר מעוררת הדים רבים בריכוזים החרדיים. הידיעה המרעישה אודות פתרון הדיור החדש, המעניק הזדמנות של ממש להגיע לדירה חדשה ביישוב חרדי במרכז הארץ ובמחיר מוזל - הביאה להתעניינות עצומה אצל הורים רבים המבקשים לחתן את ילדיהם בכבוד ובמחיר סביר.

מדובר בעיר החרדית "דורות עילית" המתוכננת בסמוך לפתח תקווה וכפר סבא, כרבע שעה מצומת מורשה וכל הגורמים נחושים להצעידה על דרך המלך. הקרקע החקלאית בהיקף של מאות דונמים רשומה בטאבו כקרקע פרטית והיא בשלבי הפשרת השטח וקידום התכניות לבניה. הבשורה החדשה מקודמת במרץ ע"י  ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, וכן ע"י נציגי הציבור החרדי כדוגמת סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש.

"אין ספק שהקרקעות הללו נותנים פתרון מצוין להורים שחושבים קדימה על ילדיהם", אמר סגן שר השיכון לשעבר פרוש לאחרונה בהתייחסו לעיר החדשה, "ואנחנו כשליחי ציבור שמחפשים כל העת פתרונות למצוקת הדיור נעשה כל שביכולתנו לזרז את ההליכים בדורות עילית כדי שהמקום יהיה בר קיימא כבר בשנים הקרובות".

החברה המשווקת את הפרויקט הנה "אפיקים רוזנטלר", אשר צברה ניסיון ומוניטין רב בהפשרת קרקעות לבניה, בין השאר בביתר עילית ובגבעת זאב החדשה. נשענים על שתי הצלחות גדולות מאוד, ביתר עילית ומודיעין עילית. שתי ערים שנבנו עבור הציבור החרדי מעבר לקו הירוק. שתיהן סמוכות מאוד למרכזי היישוב החרדי, ירושלים ובני ברק, ושתיהן הפתיעו גם את המתכננים שלא צפו את הביקוש הרב ואת האכלוס המהיר כל כך.

גם ב"דורות עילית", מלבד התכנון החרדי המוקפד שיכלול בניית כל המוסדות והשירותים הקהילתיים הדרושים, צורת השיווק תיעשה באמצעות קבלנים לקבוצות לפי קהילות, כפי שהיה מקובל כל השנים, דבר שיבטיח את הצביון החרדי לעיר.

מדובר למעשה ברכישת קרקע בסכום של 85 אלף שקל בלבד וקבלת אישור רישום זכויות על הקרקע בחברה המשכנת. בחברה מתחייבים לפעול לקידום ההליכים עד לקבלת תב"ע מאושרת לבנייה, ורק לאחר מכן יצטרכו להוסיף עוד כשלושים אלף שקל לכיסוי העלויות שהיו כרוכות בהליך המורכב של הפשרת הקרקע ואישורי התב"ע.

בימים אלה החלו בחברת השיווק בהיערכות לתחילת השיווק בהכשרת מוקד למענה מקצועי עבור המתעניינים הרבים. כמו כן, חברת נתיבי ישראל בשלבי סיום של עבודות הכביש שאמור להיפתח בעוד כחודש, שיאפשר דרך בטוחה וקצרה יותר באופן משמעותי למרכז לגוש דן. בנוסף, תתוכנן בעתיד כניסה חדשה לעיר, ישירות מכביש 5, דבר שימקם את העיר החדשה מעט אחרי ראש העין.