אאא

שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה) ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן נועדו הבוקר (ה') על מנת לתאם עמדות בסוגיית הביטוח הסיעודי. ל"כלכליסט" נודע כי השניים מסכימים שהדרך בה יימצא פתרון לבעיה היא בהחלת ביטוח סיעודי ממלכתי שלפי הערכות של אגף התקציבים באוצר עלותו לתקציב נאמדת בכ-3 מיליארד שקל.

"חייב להיות ביטוח סיעודי ממלכתי, זהו צו השעה ויש כסף. זה עדיף על הורדת המסים, במידה וצריך שיעלו את יעד ההוצאה", אמר ליצמן בפתיחת הכנס הארצי של ארגון הרנטגנאים בהסתדרות. יו"ר ההסתדרות ניסנקורן, שעד כה שמר "את הקלפים קרוב לחזה" בירך על דברי שר הבריאות וחשף את עמדתו: "יש צורך בסיעוד ממלכתי ראוי. היחס בין ההוצאה הציבורית לבין ההוצאה הפרטית בתחום זה אינו הגיוני. האזרחים חייבים להרגיש שכשהם זקוקים לביטוח סיעודי ממלכתי – המדינה לצידם". עוד אמר ניסנקורן כי "אם לא יהיה פתרון עד סוף החודש, לצערי נאלץ לצאת לשביתה. אני לא חסיד של שביתות כלליות אבל אם לא תהיה ברירה זה מה שנעשה".

באוצר מתנגדים להחלת ביטוח סיעודי ממלכתי, מהלך שלדבריהם, יצריך העלאה של חצי נקודת אחוז למס הבריאות. מי שמשלם מס בריאות הם אך ורק אלו שעובדים וזו הסיבה שכחלון ופקידיו מסרבים בתוקף לקדם את התוכנית של ליצמן. הם מסרבים להעלות מס למשפחות עובדות שכן זה נוגד את כל העיקרון של "נטו למשפחה" - הכבדת נטל המס לעובדים. יתרה מזו, כחלון שוקד בימים אלו על הפחתת מס הכנסה לעובדים המשתכרים מעל 11 אלף שקל – כך שהעלאת מס הבריאות, בעייתי מאוד עבור כחלון שבכלל מתנגד להעלאת מסים. מפני שמדובר בהגדלת התקציב בבסיס (באופן פרמננטי) – אין מנוס מהעלאת מסים.

באוצר גם מסבירים כי עד כה, החילונים מסתדרים ורוכשים את הביטוח בשוק הפרטי כך שהצעד צפוי להטיב עם כולם אך ימומן בעיקר על ידי העובדים - קרי, בעיקר על ידי יהודים לא חרדים, כאשר היהודים החרדים, שם מתרכזת רוב האוכלוסייה היהודית שאינה עובדת, תקבל את הביטוח אך לא תשלם עליה בכלל.

מנגד, גורמים המקרובים לשר ליצמן הסבירו היום כי ההיפך הוא הנכון: תשלום חודשי לפוליסה לביטוח סיעודי לחברות הביטוח הפרטיות מהווה בפועל "מס" לכל דבר בעניין כך שהחלת ביטוח סיעודי ממלכתי הוא בפועל "הפחתת מס לכל דבר בעניין". עוד מוסיפים מקורביו של ליצמן כי אם האוצר יחליט בכל זאת להעלות מס בריאות למען מטרה זו - הם לא יביעו התנגדו, אך אין דרישה מטעמו להעלות את מס הבריאות.