אאא

מתיחות בגבול הדרום: צה"ל הגביר את הכוננות בעקבות אפשרות להסלמה מכיוונה של רצועת עזה ונקט פעולות הגנה מוגברות בעקבות האיומים של הג'יהאד האיסלאמי לאחר פיצוץ מנהרת הטרור, שהביאה למותם של 14 פעילי הארגון וחמאס, בהם שני בכירים בג'יהאד. על פי הדיווחים נפרסו סוללות כיפת ברזל באזורים שונים בישראל מחשש לירי רקטות לעבר ישראל.

באופן חריג פרסמה שלשום מערכת הביטחון מסר ובו אזהרה גם כלפי חמאס: "הג'יהאד רוקם מזימה ומשחק באש, נגיב בעוצמה גם נגד חמאס", אמר מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי בסרטון בערבית.

עוד הזהיר האלוף מרדכי: "כדאי שיהיה ברור: לכל תגובה של הג'יהאד האיסלאמי באשר היא, ישראל תגיב בעוצמה ובנחישות, לא רק כלפי הג'יהאד אלא גם כלפי חמאס. אנחנו מייעצים להנהגת הג'יהאד האיסלאמי בדמשק לנקוט זהירות ולשלוט בעניינים. מפקדת הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בדמשק ומנהיגי הארגון - רמדאן שלח וזיאד נחאלה - קחו מהר את העניינים לידיים כי אתם אלו שתישאו באחריות".

האלוף מרדכי הזהיר כאמור אישית את ראשי הג'יהאד האיסלאמי היושבים בדמשק "שיישאו באחריות" - מסר המקפל בתוכו איום מרומז בחיסול. הוא הבהיר שאם הג'יהאד האיסלאמי יבצע פיגוע - גם חמאס יהווה מטרה לפגיעה על ידי ישראל. המטרה במסר הזה היא שחמאס יטיל את כל כובד משקלו על הג'יהאד האיסלאמי כדי לטרפד פיגוע אפשרי.

בג'יהאד האיסלאמי התייחסו אתמול ישירות לאיום המרומז לחיסול מנהיגי הארגון: "לא נרפה את ההגנה על עמנו ואדמתנו. האיומים של האויב לפגוע בהנהגת הארגון הם בגדר הכרזת מלחמה, ואנו נתמודד עימם. האיומים האלה חושפים את הכוונות האמיתיות של הציוניים. זכותנו להגיב על כל תוקפנות ובתוך כך גם הזכות להגיב על פשע התוקפנות נגד מנהרת ההתנגדות, שגרם למות לוחמים מהזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד", נאמר בהודעה.

בהודעת הג'יהאד האיסלאמי נאמר עוד כי "המסר שלנו לישראל: ידייך המגואלות בדמי ילדינו לא יפסיקו להרוג עד שייגדעו או עד שתסולקו מאדמתנו וארצנו. הטרור של האויב ואיומיו לא מפחידים אותנו ולא יניאו את הנהגתנו מדרך הג'יהאד, ההתנגדות וההגנה על עקרונותינו".

גם דובר חמאס, פאוזי ברהום, הגיב אתמול לאיום של האלוף מרדכי: "האיומים נגד ההתנגדות מצד מי שמכונה 'מתאם פעולות ממשלת ישראל', יואב מרדכי, משקפות פאניקה ובלבול ביישות הציונית מפני תגובה שלנו על פשע הפגיעה באנשי ההתנגדות הפלסטיניים. ההתנגדות האמיצה תמשיך להיות מוכנה לבצע את חובתה - להגן על עמנו ולשבור את יוקרתו של הכיבוש".

כזכור, מנהרת הטרור שפוצץ צה"ל חדרה לשטח ישראל, ליד כיסופים. בין 14 ההרוגים רובם נלכדו תחת ההריסות אחרי הפיצוץ בעת שהגיעו לחלץ את הלכודים: מפקד חטיבת מרכז הרצועה של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ערפאת מרשד וסגנו חסן אבו חסנין. כמו כן נהרג מפקד שטח בזרוע הצבאית של חמאס, השייך ליחידת העילית "הנוחבה".

הארגון הקיצוני לא קיבל אחריות רשמית לחפירת המנהרה אך איים כאמור כי הוא "בוחן את האפשרויות לתגובה על ההסלמה והתקופנות הישראלית". בג'יהאד האיסלאמי רמזו כי אנשיו תכננו חטיפה במנהרת הטרור: "מנהרת החירות שהותקפה על ידי האויב הייתה מיועדת לשחרור אסירינו. לתנועה תהיה מנהרה אחרת לשחרור האסירים", אמר בכיר הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, חאלד אל-בטש.