אאא

הממשלה האזורית בכורדיסטן העיראקית הודיעה היום (שלישי) שתכבד את החלטת בית המשפט הפדרלי העיראקי שאסר על התנתקות חבל כורדיסטן והפיכתו למדינה עצמאית למרות משאל העם שנערך בו. "אנחנו מאמינים שההחלטה הזו חייבת להיות בסיס להתחלה של דיאלוג לאומי כולל בין ארביל לבין בגדד כדי לפתור את כל הסכסוכים", נמסר בהודעת הממשלה הכורדית.

ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי קרא לחבל הכורדי לציית להחלטת בית המשפט הפדרלי, שאחראי ליישוב סכסוכים בין הממשל בבגדד לבין אזורים ומחוזות במדינה הערבית. החלטת בית המשפט אינה ניתנת לערעור אם כי לא קיים שום מנגנון שאוכף את פסיקות בית המשפט בחבל הכורדי.

כזכור, המחנה התומך בהכרזת עצמאות של הכורדים ניצח במשאל העם שנערך ב-25 בספטמבר בכורדיסטן העיראקית עם 92.73 אחוזים מהמצביעים שבחרו בעד יציאה לעצמאות. למעט ישראל שתמכה בעצמאות הכורדים, מדינות רבות בעולם התנגדו לו, בהן טורקיה, איראן ומדינות מערביות.

על פי הערכות הפרשנים, הודעת הכניעה של הממשלה הכורדית מהווה ניסיון נוסף שלה להחיות את שיחות המשא ומתן עם הממשל המרכזי בבגדד, שנקט פעולות תגמול וענישה בעיקר כלכליים נגד הכורדים בעקבות משאל העם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כוחות הממשלה העיראקית השתלטו ב-16 באוקטובר על מחוז הנפט כירכוכ. הכוחות העיראקיים לא נתקלו בהתנגדות משמעותית מצד לוחמי הפשמרגה הכורדיים וניצלו את המחלוקות הפוליטיות הפנימיות בקרב הכורדים וכבשו שכונות, מתקן גז, בית זיקוק, שדה תעופה, חברת נפט בצפון-מערב המחוז, את הבסיס הצבאי הגדול באזור וגם מבני ממשל.

שר הנפט של עיראק ג'אבר אל-לואייבי אמר אתמול שארצו מתכננת להגדיל את ייצור הנפט בשדות הנפט בכירכוכ למיליון חביות ביום. השר העיראקי ביקר בשדות באי חסן ועוונה והורה להאיץ את העבודה בהם.

הכורדים הם הקבוצה האתנית הרביעית בגודלה במזרח התיכון, אבל מעולם לא הייתה להם מדינה עצמאית. בעיראק, שם הם מהווים כ-20-15 אחוזים מהאוכלוסייה, הם סבלו מדיכוי ברוטלי במשך עשורים רבים, לפני שהשיגו אוטונומיה ב-1991, אחרי מלחמת המפרץ הראשונה. מיעוט כורדי גדול קיים גם בטורקיה גם שם הוא נאבק על עצמאותו מול הטורקים שנאבקים בו בעוצמה רבה. בשלוש השנים האחרונות הכורדים באזור מעורבים בלחימה נגד "המדינה האיסלאמית" (דאעש).