אאא

בידוד מדיני? מסתבר שממש לא: אתמול (שלישי) פרץ עימות בין הנציג הסורי באו"ם לבין עמיתו הסעודי בעקבות הצטרפותה של ישראל להצעת החלטה סעודית נגד משטר אסד.

ועדת זכויות האדם של הארגון הצביעה במטה האו"ם בניו יורק על החלטה בנושא מצב זכויות האדם בסוריה. עד היום ישראל תמכה בהחלטות מסוג זה, גם ביוזמת הסעודים, אך מעולם לא שימשה שושבינה והופיעה כנותנת חסות רשמית לצד של ערב הסעודית.

הפעם, משלחת ישראלית בהובלת השגריר דני דנון הייתה חלק רשמי מההחלטה בפעם הראשונה ובכך הצטרפה באופן רשמי לסעודיה ולמדינות נוספות בהן ארה"ב, צרפת, וגרמניה, שהגישו את הצעת ההחלטה לאו"ם. המשמעות של כך היא אמנם סמלית אך מלמדת היטב על היחסים המתואמים עם סעודיה.

הנציג הסעודי פתח את הדיון בהאשמת המשטר הסורי ברצח חפים מפשע, ולאחר מכן הוקראה רשימת המדינות ה"מששבנות" את ההחלטה. השגריר הסורי תקף מיד את הסעודים ואמר: "אני רוצה לברך את הסעודים על הצטרפותה של ישראל לרשימת ה'משבבנות', זה ממחיש את הברית בין שתי המדינות".

השגריר דנון אמר בתגובה: "משטר אסד, בתמיכתה המלאה של איראן, טובח באנשיו במשך שנים באכזריות בלתי נתפשת וללא רחמים. ישראל, שבמשך שנים מגישה סיוע הומניטרי לאזרחים סורים שנפגעו מהזוועות, עומדת יחד עם הקהילה הבינלאומית נגד המשטר הרצחני הזה".

נוסח ההחלטה הסעודית מגנה את "ההידרדרות החמורה במצב זכויות האדם בסוריה, לרבות הרג חסר אבחנה ומתקפות מכוונות על אזרחים שגרמו למותם של יותר מ-400 אלף אזרחים, ובהם 17 אלף ילדים, הרעבת אזרחים כשיטת לחימה ושימוש בנשק כימי."

ההצבעה נגד סוריה עברה. 108 מדינות הצביעו בעד, 17 נגד ו-58 נמנעו.