אאא

הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי בכנסת דנה הבוקר (רביעי) באי השוויון במדיניות התקצוב ובתנאי השכר במוסדות החינוך הלא רשמיים, לאחר שנחשף כי מוסדות המוכש"ר מופלים לרעה על-ידי משרד החינוך.

במהלך הדיון, האשים ח"כ אורי מקלב (דגל התורה) את האפליה החמורה בתקצוב המוסדות ואמר כי "הגישה צריכה להשתנות, המוסדות מקבלים רק ארבעים אחוז, שורש הרע מתחיל בתקצוב חסר, זה גישה של ענישה של ילד שלומד במוכש"ר מענישים אותו, אמר את זה שר החינוך הקודם".

"הורים לא שולחים בגלל שהם רוצים יותר, אלא זה דרישות שמגיעות מתוך דרך חיים והשקפת החיים", הסביר מקלב. "בתי הספר עומדים בכל הדרישות הפיזיות והפדגוגיות, שום בית ספר כללי לא נדרש ברישיון מחדש בכל שנה, הם מוציאים הרבה יותר מכל בית ספר אחר".

"הדרישות כמו בנושא שכר מורים הם מלאות כאשר מנגד לא מתחשבים בהם. מוסדות המוכש"ר באים מתוך חופש דת וצרכי דת", הוסיף ח"כ מקלב.

מקלב המשיך ואמר כי "החינוך החרדי הוקם עוד לפני קום המדינה בהסכמים מול הסוכנות. זה בא מתוך דרישות דת, הדרישה היום יותר חזקה כי כבר נותנים למוכש"ר".

בסיום דבריו אמר מקלב כי "ש"ס ו'יהדות התורה' הכניסו בהסכם הקואליציוני דרישה לכך. אנחנו דורשים ליישם את זה, תממשו את ההסכם הקואליציוני".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כפי שדווח הבוקר, מרכז המחקר של הכנסת בדק ומצא כי ישנם פערים של עשרות אחוזים בהשקעה של משרד החינוך בבתי הספר המוכרים שאינם רשמיים במגזר החרדי ובמגזר הערבי.

הדו"ח, שהתפרסם לראשונה ב-ynet, מעלה כי בעוד תקציב משרד החינוך לכיתה בבית ספר ממלכתי-דתי עומד על 446,278 אלף שקלים, הרי שכיתה חרדית במוכר שאינו רשמי - שאינה ברשת החינוך העצמאי או רשת החינוך של ש"ס - מתקוצבת ב-186,871 אלף שקלים בלבד - פער של למעלה מ-250 אלף שקלים.

המחקר מוכיח כי חלוקת התקצוב בין בתי הספר היסודיים בישראל, לא אחידה, וכך יוצא שמוסדות המוכר שאינו רשמי מתוקצבים בשיעור של בין 40% ל-60% בלבד מהתקציב של מוסד חינוך רשמי.

משרד החינוך מחלק את בתי הספר לפי קטגוריות שונות, כגון: רשמי, מוכר שאינו רשמי, חרדי מחוץ לרשתות, כנייסתי וכדומה, ובין הקטגוריות יש פערים של אלפי שקלים לתלמיד ומאות אלפי שקלים לכיתה.