אאא

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט העניק ריאיון נדיר לאתר החדשות הסעוד 'אילאף'י וקרא בו לכונן קואליציה בינלאומית חדשה נגד איראן. הוא אמר כי ישראל מוכנה לשתף מודיעין עם המדינות הערביות המתונות ובהן סעודיה. בנוגע לאיראן אמר כי "יש הסכמה מלאה בינינו לבין סעודיה".

הדברים של איזנקוט הובאו כאמור, באתר העיתון "אילאף", הפועל בלונדון ותורגם על ידי ynet. בריאיון הוא התייחס להשפעה האיראנית על המזרח התיכון. "אפשר לראות שהתוכנית האיראנית היא שליטה על המזרח התיכון מאיראן דרך עיראק ומשם לסוריה וללבנון ובדרך שנייה במפרץ מבחריין אל תימן ועד הים האדום. חייבים למנוע מזה לקרות באזור", אמר הרמטכ"ל.

הרמטכ"ל ציין, שהוא תולה תקווה בהצהרות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שאמר שצריך לבלום את תוכנית הטילים של איראן ואת התבססותה בסוריה ובעיראק. "בדבר הזה יש הסכמה מלאה בינינו לבין סעודיה, שמעולם לא הייתה אויב או שנלחמה בנו ואנו נלחמנו בה. בכל הנוגע לציר האיראני, יש הסכמה מלאה בינינו לבינם. השתתפתי במפגש רמטכ"לים בוושינגטון וכששמעתי את הנציג הסעודי מצאתי שהוא תואם לגמרי את מה שאני חושב בכל הנוגע לאיראן".

איזנקוט הפתיע באומרו בצורה ברורה שצה"ל מוכן לשתף מידע עם מדינות ערב המתונות, בהן סעודיה. "עם הנשיא טראמפ יש הזדמנות להקים קואליציה בינלאומית חדשה באזור. צריך לבצע תוכנית אסטרטגית גדולה וכוללת, לעצור את הסכנה האיראנית. אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות, כולל מידע מודיעיני, כדי להתמודד עם איראן", אמר הרמטכ"ל. "אנו מוכנים לשתף מידע אם יש צורך בכך. יש אינטרסים משותפים רבים בינינו לבין סעודיה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

איזנקוט גם ניתח את המצב בסוריה ואת המעורבות האיראנית שם. "ארה"ב מנסה גם לחזק ולתמוך בציר הסוני המתון באזור מבלי להכניס צבאות או להילחם בשטח. מצד שני, יש מדיניות רוסית שמסתכלת רק על האינטרסים הרוסיים בסוריה. הם כרתו ברית עם אסד, איראן וחיזבאללה מצד אחד ועם האמריקנים במלחמה נגד דאעש מצד שני".

הרמטכ"ל הבהיר כי המדיניות הישראלית איננה כוללת התערבות במלחמה בסוריה. "מי שאומר שאנחנו מסייעים לג'בהת אל-נוסרה ודומיהם בגולן - אלה הבלים ורעות רוח ודברים משוללים יסוד. הם אויבים שלנו כמו דאעש. הדרישה שלנו היא שחיזבאללה יעזוב את סוריה ושאיראן והמיליציות שלה ייסוגו מסוריה. לא נרשה שום נוכחות איראנית. הזהרנו אותם מבניית מפעלים או בסיסים צבאיים", הבהיר רא"ל איזנקוט.

בריאיון לעיתון הסעודי התייחס איזנקוט גם למצב בלבנון בעקבות התפטרותו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי השוהה בימים אלו בסעודיה. "חיזבאללה החל להרגיש את הלחץ הפיננסי. יש גם ירידה בתמיכה בחיזבאללה ויש הפגנות בדאחייה. אין לנו כוונה ליזום התקפה על חיזבאללה, אבל לא נקבל שום איום אסטרטגי על ישראל. אני שמח מאוד שיש שקט שנמשך 11 שנים. אני לא רואה סיכוי גבוה להסלמה", אמר איזנקוט.