אאא

פרקליטות המדינה סגרה את תיק החקירה נגד דובר "שוברים שתיקה" דין יששכרוף על תקיפת פלסטיני. בפירוט ההחלטה נכתב כי "מהראיות שנאספו הדברים אשר תוארו על ידו, לא אירעו כלל ועיקר". התיק נגד סגן במיל' יששכרוף נפתח בעקבות סרטון שהופץ ברשת, שבו תיאר יששכרוף כיצד בעת ששירת כקצין קרבי הכה פלסטיני ב"ברכיות" לפנים ולחזה, שהביאו לידי כך שהנפגע "דימם והתעלף", ללא כל הצדקה מבצעית לכך.

בעקבות הסרטון נשלחו לפצ"ר וליועץ המשפטי לממשלה פניות ובהן דרישה לפתוח נגדו בחקירה פלילית. עו"ד נורית ליטמן, המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), החליטה בסופו של דבר, על דעת פרקליט המדינה, לסגור את התיק נגד יששכרוף בעילת חוסר אשמה. לדבריה, "עלה במסגרת החקירה כי הדברים שתיאר לא התרחשו".

 ההקלטה בה משקר יששכרוף

במסגרת החקירה נחקר יששכרוף, נגבו הודעות מהמ"פ שלו באותה תקופה ונאספו חומרי חקירה. מהראיות עלה כי האירוע שתיאר יששכרוף מתאים לאירוע אחד בלבד, שבמסגרתו נעצר הפלסטיני חסן ג'ולאני בפברואר 2014. בחקירתו לא הכחיש יששכרוף את הדברים שאמר והוסיף פרטים נוספים. הוא אף ציין כי "הייתי חייב להפעיל כוח כדי לעצור אותו" וכי לא היה אפשר לאזוק את הפלסטיני ללא שימוש בכוח.

אלא שבפרקליטות לא התעצלו והגיעו עד לג'ולאני שאישר שנעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים, כפי שתיאר יששכרוף. אלא שג'ולאני הכחיש כי מעצרו לווה באלימות כלשהי מצד החיילים, מלבד שימוש בכוח לצורך איזוקו, פעולה שנדרשה נוכח התנגדותו לאיזוק. ג'ולאני הכחיש את כל דבריו של הדובר וטען כי לא הוכה, לא נחבל, לא דימם, לא הסתחרר ולא התעלף. מחומרי החקירה לא עולה כל אינדיקציה לתלונה של ג'ולאני בדבר שימוש בכוח נגדו ואין תיעוד לחבלות כלשהן על גופו, אשר אם אותרו היו מחויבות ברישום על פי הנהלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהחלטת סגירת התיק נכתב כי גרסת הפלסטיני באשר לאירוע עולה בקנה אחד עם גרסת המ"פ של יששכרוף, שתיאר את נסיבות המעצר באופן זהה. "מכל האמור לעיל עולה באופן ברור כי גרסת יששכרוף לפיה הכה את ג'ולאני עד ש'דימם והתעלף' נסתרת על ידי ג'ולאני עצמו, על ידי מפקדו של יששכרוף וכן על ידי חומרי חקירה נוספים", נכתב.

בהמשך נאמר כי "מחומר החקירה ומהעדויות עולה כי מדובר בטענה שקרית, ומשכך הוחלט לסגור את התיק שנפתח נגד יששכרוף בחשד לשימוש באלימות קשה ובלתי מוצדקת בעילת 'חוסר אשמה'. לסיכום, מהראיות עולה כי יששכרוף בחר מטעמיו להעצים סיטואציה של שימוש בכוח שהיה כדין, אשר אף 'נפגע העבירה' לכאורה לא ראה אותה כבלתי תקינה ותיאר שימוש בכוח מצידו, שגלש לאלימות מיותרת ואכזריות. כאמור, הראיות מראות כי הדברים לא אירעו".

שרת המשפטים איילת שקד, שיזמה את החקירה נגד יששכרוף, הגיבה לסגירת התיק: "‏מסתבר שדובר 'שוברים שתיקה' הוא שקרן שמכפיש את מדינת ישראל בעולם. כל הכבוד לחבריו לפלוגה שלא נשארו אדישים ולא היו מוכנים להבליג על השקרים שלו. טוב שיצאה האמת לאור על הארגון הזה שעושה קופה על חשבון לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל".