אאא

ועדת איתור בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק החליטה להמליץ על אילן אליהו לתפקיד רשם הקבלנים החדש, כך נודע ל”כלכליסט”. המינוי צפוי להפוך לרשמי כששר הבינוי והשיכון יואב גלנט יקבל את ההמלצה בימים הקרובים. אליהו משמש ממלא מקום רשם הקבלנים זה כתשעה חודשים, לאחר שהרשם הקודם אמנון כהן פרש מתפקידו. קודם לכן שימש אליהו סגן רשם הקבלנים, ובעבר היה מועמד לתפקיד הרשם כמה פעמים.

רשם הקבלנים, כרגולטור הראשי מטעם הממשלה, מפקח על קבלני הבנייה. הוא קובע מי מהם מוסמך לעסוק במקצוע ובאיזה סיווג, כלומר מה היקף וסוג הפרויקטים שמותר לקבלן לעסוק לקחת על עצמו. למרות חשיבות התפקיד, במיוחד על רקע ריבוי התאונות בענף הבנייה, התפקיד לא אויש זמן ממושך בין היתר משום שגלנט ביקש להאריך את כהונת כהן לקדנציה נוספת (כל אחת בת ארבע שנים). הניסיון הזה נכשל בעקבות התנגדות היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט. מנדלבליט התנגד בגלל מספר פרשות שבמסגרתן כהן נחקר בחדש שניצל את סמכויותיו כדי להיטיב עם מקורבים.

סיום תפקידו המפתיע של כהן יצר כאוס, ממנו סבלו בעיקר הקבלנים, שבמשך מספר חודשים לא יכלו להוציא ולחדש רישיונות או לבקש העלאת סיווג, ולעתים נאלצו לוותר על פרויקטים.