אאא

מפגש מפתיע: נשיא סוריה בשאר אסד נועד אתמול (שני) בסוצ'י שברוסיה עם האיש שמשאיר את משטרו בחיים  - הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. ככל הידוע, זו הפגישה הראשונה בין השניים מאז יצא אסד את גבולות המדינה באוקטובר 2015 כדי להיפגש עם פטרונו. לפי דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב, ביקורו של אסד בסוצ'י נמשך ארבע שעות.

בקרמלין ולשכת הנשיאות הסורית פרסמו הודעה רשמית על הביקור שהתקיים מתחת לרדאר ככל הנראה גם כדי לשמור על ביטחונו של הנשיא הסורי. לפי הקרמלין, פוטין בירך את אסד על "הישגיו" בלחימה נגד הטרור והבהיר כי סוריה קרובה להשלמת המשימה במאבק נגד הטרור. הנשיא הסורי הודה לפוטין על תמיכתו במשטרו גם בפן הצבאי וגם בפן הפוליטי.

עוד נמסר מלשכתו של פוטין כי הנשיא הסורי הפציר בפני אסד שפתרון פוליטי בסוריה הוא כלי מפתח לאחר שיסתיים המאבק בטרור. בקרמלין ציינו כי הפגישה התקיימה לקראת ביקורם של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ונשיא איראן חסן רוחאני בהמשך השבוע ברוסיה.

אסד נופל על כתפיו של פטרונו
אסד נופל על כתפיו של פטרונו
הגדלה

הקרמלין ציין בהודעה על הפגישה כי הנשיא הרוסי מתכנן לשוחח עם אמיר קטאר, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומנהיגים נוספים באזור המזרח התיכון בנוגע לנעשה בסוריה. הוא הוסיף כי שליחו המיוחד יפקח על המפגש שמתכונן להתקיים בריאד השבוע בהשתתפות האופוזיציה הסורית.

אסד מצידו אמר כי דמשק מעוניינת בקידום פתרון פוליטי לאחר "הבסת הטרוריסטים". אסד הפציר בפני פוטין את חשיבתו התמיכה הרוסית כדי למנוע "אי-התערבות" של מדינות אחרונות בדיאלוג שמתקיים בין הפלגים הסוריים. "אנחנו מעוניינים בדו-שיח עם כל אחד שמעוניין בפתרון פוליטי", אמר אסד שכמובן לא מתכוון לוותר על כסאו לאחר שש שנות מלחמה עקובה מדם.