אאא

ראש ממשלת לבנון המתפטר סעד אל-חרירי נפגש הבוקר (רביעי) עם נשיא לבנון מישל עוון, יום אחרי חזרתו לביירות מסעודיה בה הודיע על החלטתו להתפטר. אל-חרירי אמנם הגיש לנשיא מכתב התפטרות, אך בתום הפגישה אמר שהוא נשאר בתפקיד לבקשת עוון. בפגישה בארמון הנשיאות ביקש עוון מאל-חרירי להישאר בראשות הממשלה, ולפתוח בדיאלוג עם שאר הגורמים הפוליטיים במדינה.

בהודעה בארמון הנשיאות אמר אל-חרירי: "הגשתי את התפטרותי לכבוד הנשיא, והוא השיב שהוא מעוניין לדון בסיבות שהובילו להתפטרותי. השבתי בחיוב, על מנת שייפתח שיח רציני בין הגורמים במדינה כדי להגיע לפתרון הבעיות הפוליטיות והמשברים של לבנון עם מדינות ערב".

"אנו נמצאים בתקופה רגישה עבור המולדת. במסגרת המאמצים לשמור על היציבות והתמודדות עם האתגרים והסכנות", הוסיף אל-חרירי. מוקדם יותר הגיעו אל-חרירי ועוון למצעד צבאי בביירות, לרגל יום העצמאות ה-74 של ארץ הארזים.

אל-חרירי חזר אמש לביירות 17 ימים אחרי שהודיע מסעודיה על התפטרותו, ותקף את איראן וחיזבאללה על המעורבות בענייניה של ארצו כשהוא מאשים אותן בכוונה להתנקש בחייו. מנמל התעופה הוא נסע לקבר אביו, ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי, שנרצח בהתנקשות בשנת 2005.

סעד אל-חרירי שב לארצו אחרי שהות בת כשבועיים בסעודיה, ביקור בן שלושה ימים בצרפת ופגישה קצרה בקהיר עם נשיא מצרים ולאחר מכן, בלילה, בקפריסין עם הנשיא הקפריסאי.

הודעת ההתפטרות של אל-חרירי טלטלה את האזור, ואחריה נטען כי הוא מוחזק כאסיר בידי סעודיה - שאילצה אותו להתפטר. בשבוע שעבר, שמונה ימים אחרי שהדהים את המזרח התיכון, שבר אל-חרירי שתיקה ובריאיון לערוץ "אל-מוסתקבל" דחה את הטענות שההתפטרות נכפתה עליו ושהוא מוחזק במעצר בית בריאד.

אל-חרירי הזיל דמעה באותו ראיון, והשאיר פתח לאפשרות שיחזור בו מהתפטרותו: הוא אמר כי אם בלבנון רוצים שהוא ימשיך לכהן כראש הממשלה יש לכבד את המדיניות של "התרחקות לבנונית" מהמאבקים האזוריים, ובראשם המשבר בסוריה.

על פי חלק מהפרשנים, חרירי ידע כי ההודעה על התפטרותו תגביר את התמיכה בו בלבנון וכך תסיר מעליו את הסכנה כי אכן יתנקשו בחייו.