אאא

המתיחות ביחסים עם ירדן נמשכת. לאחר שדווח אתמול (ד') על החלפתה הצפויה של השגרירה הישראלית בירדן. גורם דיפלומטי רשמי בירדן מסר היום לסוכנות הידיעות רויטרס כי הממשלה המקומית לא תאפשר לישראל לפתוח מחדש את השגרירות בעמאן - "עד שישראל תנקוט צעדים משפטיים נגד המאבטח הישראלי שהרג שני אזרחים". הגורם הוסיף כי ישראל צריכה להיות מסוגלת "להבטיח שנעשה צדק".

ההודעה הירדנית מגיעה כאמור, על רקע המשבר הדיפלומטי בין שתי המדינות, שהחל בעקבות התקרית בחודש יולי שבה המאבטח הישראלי זיו מויאל ירה למוות בשני אזרחים ירדנים במהלך עימות בדירתו השכורה בעמאן ולאחר שאחד מהם דקר אותו באמצעות מברג ואילו השני נפגע מהירי של המאבטח. ישראל דאגה להחזיר לארץ את מויאל, ולא לתת לרשויות בירדן לחקור אותו ולהעמיד אותו לדין. מאז עומדת שגרירות ישראל סגורה ויחסי שתי המדינות מוקפאים.

אמש דווח על מגעים מתקדמים לסיום המשבר, בהובלת ראש המוסד יוסי כהן, שכוללים כמה נקודות, אחת מהן היא שישראל לא תעמיד לדין את המאבטח משום שבדיקת המשטרה המתקרבת לסיום העלתה שהוא פעל נכון באירוע. ישראל שיתפה את הירדנים בממצאי הבדיקה. אך כאמור הירדנים כאמור מסרו היום בהודעתם כי לא יתפשרו על נושא זה. 

כאמור, נקודה נוספת במתווה של ראש המוסד נוגעת לשגרירה עינת שלאין, שלא תחזור לירדן ובמקומה תמנה ישראל שגריר חדש. במסגרת המשא ומתן הבהירו הירדנים שהתקרית היוותה משבר אמון קשה והם לא מוכנים לחזרתה של השגרירה, שהצטלמה עם המאבטח מויאל בקבלת הפנים אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גורם ישראלי בכיר אישר אתמול לסוכנות הידיעות "רויטרס" ששלאין כבר לא תחזור לתפקידה. המסר הזה נועד בעיקר לאוזניים ירדניות והוא חלק מהמתווה המתגבש. "אנחנו מחפשים מחליף", הבהיר. "הירדנים לא רוצים אותה בחזרה. זה היה מכשול בתיקון היחסים בין המדינות". בנוסף, לפי ההערכות תפרסם ישראל הודעה שבמסגרתה תביע צער על מותו של בעל הדירה בעמאן, שנהרג מנתזי הירי בתקרית, ותשלם פיצויים למשפחתו.

הבוקר פורסם בעיתונות הירדנית כי גורם ירדני בכיר אמר לאחד מאתרי החדשות במדינה שעד כה לא התקבלו פניות רשמיות מצד ישראל בעניין מינוי של שגריר חדש במקומה של שלאין. בעיתון הירדני "אל-רד" ציטטו גורם ירדני רשמי שאמר: "לא הגיע אלינו שום דבר רשמי. כאשר תגיע פנייה כזו, בהתאם למוסכמות הדיפלומטיות בנוגע לשגריר חדש, אז תהיה לנו עמדה בנושא".

במשרד החוץ מסבירים המשבר ביחסים גרם גם נזקים כלכליים ואחרים. מאחר ששגרירות ישראל אינה מאוישת, אין הנפקת ויזות ואלפי אזרחים ירדנים לא יכולים להגיע לישראל. בכספת של השגרירות מוחזקים מאז התקרית 163 דרכונים של אזרחים ירדנים שממתינים לוויזה. הם לא יכולים לצאת מהממלכה עד שהרשויות ינפיקו להם דרכונים חדשים.