אאא

נאום נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בו הוא צפוי להכריז על פי ההערכות על ירושלים כבירת ישראל - יתקיים הערב (רביעי) בשעה 20:00, שעון ישראל. פרשנים מדיניים מעריכים כי טראמפ יסתפק בהכרזה על ירושלים כבירת ישראל, אולם לעת עתה השגרירות לא תעבור לעיר.

מוקדם יותר היום אמרו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ומלך ירדן עבדאללה כי טראמפ הצהיר בשיחות שקיים איתם היום כי בכוונתו להעביר את השגרירות מתל אביב לישראל. עם זאת, ההערכה כאמור היא שצעד של העברת השגרירות לא יתבצע במהרה. 

ב"ניו יורק טיימס" צוטטו גורמים אמריקנים שאמרו כי בשל בעיות לוגיסיטיות, העברת השגרירות לא תתבצע במהלך חצי השנה הקרובה. עם זאת, הגורמים אישרו כי טראמפ יכריז על ירושלים כבירת מדינת ישראל. 

שרה האקבי סנדרס, דוברת הבית הלבן, אמרה בתדרוך לכתבים כי "בסופו של דבר הנשיא טראמפ יעשה את ההחלטה שבעיניו הכי טובה לארצות הברית. הוא דיבר עם חמישה מנהיגים, וימשיך לנהל שיחות עם מנהיגים שונים מסביב לעולם".

לדבריה, דעתו של הנשיא טראמפ די איתנה בקשר להעברת השגרירות. עם זאת היא ציינה במענה לשאלה אם הנשיא מודאג מהתחממות באזור, ואמרה כי "נבדקו כמה דברים שנשקלו להחלטה של הנשיא, אבל כפי שאמרתי אני לא אקדים את ההחלטות שלו". עוד נמסר מהבית הלבן כי טראמפ "יחליט כשיהיה מוכן".

עוד קודם ההצהרה הרשמית, הפלסטינים כבר מביעים זעם על ההכרה הצפויה בירושלים כבירת ישראל. במקביל להפגנות בבית לחם במהלכן הוצתה תמונתו של טראמפ, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מקיים בשעות האחרונות מרתון שיחות עם מנהיגים בעולם בניסיון לעצור את ההכרה בעיר. בחמאס הודיעו על יום זעם ביום שישי הקרוב.