אאא

הכרזת טראמפ ממשיכה לעורר הדים: יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה קרא לאינתיפאדה נגד ישראל בעקבות הכרזתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על ירושלים כבירתה. "ההחלטה האמריקנית היא הכרזת מלחמה", אמר הנייה בנאום תקיף שנשא והוסיף: "ירושלים נחטפת ונגזלת מהמרחב הערבי והאיסלאמי שלה. נפעל להצית אינתיפאדה נגד האויב הציוני".

הנייה הבהיר כי כל אנשי תנועת החמאס וזרועותיה הצבאיות הונחו להיות בכוננות מלאה לקראת קבלת פקודות נוספות שמטרתן להיאבק ב"סכנה האסטרטגית", לדבריו. הוא הוסיף וקרא ל"יום זעם" מחר וטען: "טראמפ יתחרט על ההחלטה הזו. לנתניהו וממשלתו לא יהיה מנוס מהזעם של עמנו ואומתנו".

"אנחנו עומדים בפני תפנית היסטורית - העמידה של טראמפ לצד ישראל והברית השטנית בין שני הצדדים מראה שירושלים מאוחדת - אין לה מזרח ואין לה מערב", הוסיף הנייה. "משמעות ההחלטה - סיומו של שלב מדיני אחד ותחילתו של שלב מדיני אחר".

כמו כן, קרא הנייה למדינות ערב להתאחד נגד ההחלטה ולהחרים את הממשל האמריקני: "האומה הערבית נדרשת לתמוך במאבק של העם הפלסטיני, באינתיפאדה של העם הפלסטיני. אם ירושלים תלך לאיבוד, לא יהיה לכם כבוד".

הנייה ציין בדבריו כי תהליך השלום נקבר אחת ולתמיד: "אין דבר שנקרא שותף לתהליך שלום פלסטיני. אין דבר כזה עסקת המאה, לא רבע מאה ולא חצי מאה. אני אומר לאחים ברשות הפלסטינית העמדה צריכה להיות ברורה. הדבר שצריך להיות בראש סדר העדיפויות שלנו הוא לצאת מהמנהרה של אוסלו. ההחלטה הזאת קברה את אוסלו ואת התהליך המדיני. אני קורא לרשות הפלסטינית להודיע שהיא נוטשת את הסכם אוסלו".

דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, אמר: "אנו דורשים ממדינות ערב להפסיק לרדוף את ההתנגדות ולנסות לשלול ממנה את הלגיטימציה שלה באמצעות קטרוגה כטרור. במקום זאת עליהן להגביר את קמפיין החרם".

דובר צבא איראן, מסעוד ג'זאירי, הוסיף ואמר כי "הכובשים הישראלים לא יהנו מיציבות אף פעם. הברירות היחידות של הכיבוש הן לנטוש את השטחים הפלסטיניים, או חורבן".

במקביל, לאור האיומים הפלסטינים לאחר הערכת מצב מטכ"לית הוחלט בצה"ל על תגבור כוחות של מספר גדודים וכן של מערכי האיסוף וההגנה המרחבית ביהודה ושומרון. 

מבחינת ישראל השתוללות של הפלסטינים גם יכולה להיות חיובית ויעילה דיפלומטית, שכן היא תוכיח את צדקת החלטתו של טראמפ ותוכיח כי אין פרטנר בצד הפלסטיני לניהול תהליך שלום מסודר והגיוני.