אאא

המחבל שדקר ופצע היום (ראשון) באורח קשה מאבטח בתחנה המרכזית בירושלים, הוא יאסין אבו אל-קרעה, בן 24 מטלוזה שבאזור שכם. לאחר ששוטרים השתלטו עליו במקום הפיגוע, הוא הועבר לחקירת שב"כ.

מתיעוד שיצא בשעה האחרונה מתוך מצלמות האבטחה במקום, נראה המחבל די בבירור לפני שמגיע לזירת הפיגוע: הוא עומד סמוך למעבר החצייה של הכביש, מול מבנה התחנה המרכזית, ומשוחח עם אדם, ככל הנראה שואל אותו כיצד נכנסים לתחנה.    

לכוחות הביטחון הועברה הנחייה על אפשרות של מעורב נוסף בפיגוע, ואף פורט תיאור מראהו החיצוני כדי להקל על המאמצים ללכידתו.

הסייען - והמחבל
המחבל, רגעים לפני

המחבל עצמו, יאסין, לא החזיק בהיתר שהייה בעומק ישראל, אך הוא ללא עבר ביטחוני מוכר. מסריקת פעילותו ברשתות החברתיות עולה, כי הוא מזוהה עם ארגון פתח, ואמש בשעה 22:56, פרסם פוסט אחרון בפייסבוק, בו כתב: "למען אללה קמנו. להחזיר את תהילת הדת ולקדש את אל-אקצה. הדם יזרום מאיתנו. דמנו זול בשבילך, מולדתנו".

בתוך כך, מצבו של המאבטח בן ה-46 שנפצע קשה התייצב מעט, והוא הועבר כשהוא מורדם ומונשם להמשך טיפול במחלקה לטיפול נמרץ. שמו לתפילה: אשר בן סעדה - לרפואה שלימה.

המחבל (צילום: מתוך פייסבוק)
המחבל - ופוסט הפרידה שכתב אמש המחבל (צילום: מתוך פייסבוק)
המחבל - ופוסט הפרידה שכתב אמש המחבל (צילום: מתוך פייסבוק)
הגדלה

במשטרה סיכמו כך את הפיגוע: "בשעה 14:15 לערך הגיע מחבל לכניסה הראשית של התחנה המרכזית ברחוב יפו. בעודו עומד בעמדת הבידוק טרם כניסתו לתוך מתחם התחנה, הוריד את מעילו , שלף סכין שהיתה ברשותו ודקר מאבטח בפלג גופו העליון. מיד לאחר מכן נמלט בריצה לאורך רחוב יפו. מאבטח שהבחין בפיגוע דלק אחריו והפילו ארצה, אזרח שהבחין בכך סייע למאבטח ויחד עם שוטרים שהוזעקו לזירת הפיגוע השתלטו עליו".

"המחבל, תושב שטחים כבן 24, ללא היתר כניסה לישראל, נעצר והובא לחקירה ביחידה המרכזית. המאבטח פונה על ידי מד"א במצב קשה מאוד לשערי צדק. מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי שניהל את זירת הפיגוע אמר כי מדובר במחבל שוהה בלתי חוקי שככל שידוע לנו תיכנן לבצע את הפיגוע. ערנות המאבטחים, ותגובתם המהירה של האזרחים והשוטרים הביאו למעצרו של המחבל תוך שניות ובכך מנעו פגיעה נוספת בחפים מפשע".

 זירת הפיגוע (צילום: דוברות המשטרה)

לדבריו, "ההיערכות ופריסת השוטרים נמשכת מזה תקופה ארוכה בירושלים ובדגש לימים האחרונים בהם התמודדנו עם אירועי הפרות סדר אלימים תוך מוכנות לאירועי טרור , והפיגוע של היום הוא דוגמה לכך. נמשיך להימצא במקומות המהווים פוטנציאל לפיגוע. כל נסיון של מפגע לבצע פגיעה באזרחים ובכוחות הבטחון יתקל בתגובה קשה, מיידית ונחושה של שוטרים ואזרחים".

מבית החולים שערי צדק נמסר הערב: "מצבו של המאבטח עדיין קשה, אך יציב. הוא מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ ולא יצא מכלל סכנה".