אאא

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול (א') את החוק שלפיו תקנים רשמיים יאומצו כלשונם על בסיס התקינה הבינלאומית, ללא התאמות ייחודיות לישראל. לפי ההצעה שמקדם שר הכלכלה אלי כהן, במידה ושר ממונה ירצה לבצע שינויים בתקן רשמי ולכלול בו התאמות ייחודיות לישראל, יעמדו לרשותו 60 יום בלבד והשינוי יצטרך לקבל את אישור שר הכלכלה, שר האוצר וראש הממשלה.

מטרת המהלך היא להפחית את הרגולציה ולהתאים את התקינה הישראלית לבינלאומית ובכך להסיר חסמי סחר ביבוא, להוריד עלויות של המוצרים ולהגדיל את מגוון המוצרים בשוק. לדברי אלי כהן, "אין שום סיבה לייצר תקנים ייחודיים לישראל. אימוץ התקנים הבינלאומיים יפחית באופן דרמטי את הרגולציה ויסייע ביעילות המגזר התעשייתי והפחתת יוקר המחייה".

סוף להשפעת בעלי העניין

לאורך השנים אכלסו נציגי התעשייניות הגדולות של ישראל את ועדות התקינה ופעלו לשינוי התקנים באופן שיקשה על יבואנים לייבא לישראל מוצרים שיתחרו בהם.

כעת טוענים במשרד הכלכלה כי בצעד זה תשים סוף להשפעה של גורמים אינטרסנטיים הפועלים בוועדות התקינה להכבדת הנטל על יבוא מוצרים מחו"ל. החקיקה לא תבטל את הבדיקות שהמוצרים המיובאים לישראל יידרשו לעבור, אלא תאפשר ליבואנים להכניס לישראל מוצרים העומדים בתקן בינלאומי ללא דרישות נוספות הקיימות רק בישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הקטשופ הפך למתבל

כיום בישראל יש כ־500 תקנים, ובמחציתם יש התאמות ייחודיות לישראל. כך לדוגמא בקטשופ הישראלי היתה דרישה לכמות מלחים ולריכוז עגבניות שונה מהתקן הבינלאומי. בעקבות כך, אילצה אסם את היינץ לשנות את שם המוצר שלה למתבל עגבניות.

כך, הפכה ישראל למדינה היחידה מבין עשרות המדינות בהן משווק קטשופ היינץ בה לא יקרא המוצר קטשופ בעברית, אלא מתבל עגבניות, מלשון תבלין. זאת לצד שינויים נוספים שהוכנסו בתוויות החדשות שעל המוצר הקיים יותר מ־130 שנה.

מאז, שונה התקן בתמיכת משרד הבריאות והיינץ חזרה לקרוא למוצר שלה בשמו המקורי, אולם יש במקרה זה לתאר את הנזק העלול להגרם לכלל הציבור מההתאמות בתקנים.