אאא

המשנה למנכ"ל בנק הפועלים וראש החטיבה העסקית יעקב אורבך, יפרוש מהבנק בעוד שלושה חודשים. אורבך הודיע היום (א') על כוונתו לסיים את תפקידו, עם הגיעו לגיל 62, ולאחר שעבד בבנק במשך 38 שנים רצופות.

אורבך שימש בשמונה השנים האחרונות כחבר הנהלת פועלים, מתוכן ארבע שנים כראש החטיבה העסקית וקודם לכן כמבקר הפנימי של הבנק. קודם הצטרפותו להנהלה שימש אורבך במשך שנים ארוכות במגוון תפקידי ניהול בחטיבה העסקית – האחרון שבהם כמנהל האגף העסקי.ביום רביעי האחרון פרסם "כלכליסט" ראיון עם אורבך וראש האשראים המיוחדים יורם אלרואי, במסגרתו התייחסו השניים לאשראי שניתן לבעלי ההון.

החטיבה העסקית בניהולו של אורבך מנהלת את תיק האשראי העסקי והמסחרי הגדול במערכת הבנקאית, בהיקף של יותר מ- 150 מיליארד שקל - כ-35% משוק האשראי העסקי במערכת הבנקאית במדינה. בארבע השנים האחרונות אחראית החטיבה על מעל כ- 50% מרווחי הבנק.

אורבך אמר בהודעה לעיתונות כי ״היתה לי זכות גדולה לעשות קריירה נפלאה בבנק הפועלים. לא הייתי נשאר בבנק במשך כמעט ארבעה עשורים, אילמלא הייתי שותף מלא לצמיחתו ולהפיכתו למוסד הפיננסי המוביל בישראל, באמצעות שורה של תפקידים מרתקים שמילאתי. את תפקידי הנוכחי לא הייתי יכול לעשות היטב בלי צוות המנהלים והעובדים הכי מקצועי שקיים בישראל בתחומו, ועל כך נתונה להם תודתי. למעשה, החלטתי לפרוש מתפקידי בעת שעבר החוק להגבלת שכר הבכירים במערכת הפיננסית, משום שחשבתי שהוא מפלה לרעה את המנהלים המצויינים במגזר הפיננסי לעומת שאר המנהלים במשק. ואולם, נעניתי אז לבקשתו של אריק פינטו, מנכ"ל הבנק, להמשיך עוד שנה לפחות, כדי לייצר המשכיות בתפקיד לטובת הארגון".

אריק פינטו מנכ"ל הבנק אמר: ״יעקב ואני עובדים ביחד 38 שנים והקריירות שלנו שזורות זו בזו, לצד חברות גדולה. אני אסיר תודה ליעקב על שנים נפלאות ועל תרומתו העצומה. יעקב הוא אחד הבנקאים הכי מוכשרים שהכרתי, ואני מקווה בשבילו ובשביל המשק שימשיך לעבוד ולתרום". פינטו הוסיף, כי "בשבועות הקרובים נביא לאישור דירקטוריון הבנק סבב מינויים, שיכלול, בין היתר, מחליף ליעקב אורבך".