אאא

שוטרים ובלשים של משטרת ישראל פשוט הבוקר (ראשון), כשבידיהם צווי חיפוש ומעצר של בית המשפט, על בתיהם של מנהל עמותה בירושלים ו-11 חשודים נוספים, שם נתפסו מחשבים, מסמכים ועשרות המחאות בסכומים גבוהים, שעל פי החשד הוצאו תוך כדי הונאה של רשויות המדינה.

ראשיתה של החקירה החלה לפני מספר חודשים, עם הגשת תלונה במשטרה על ידי אגף האכיפה במשרד החינוך, לפיה החל משנת 2015 קיבל מנהל עמותה הפועלת בירושלים כספים רבים בסכום העולה על מיליון ש"ח, המיועדים לצורך תשלומי מלגות חינוך לצעירים הלומדים בעמותה, תוך מרמה והונאה.

הדבר התגלה במסגרת ביקורת שערך משרד החינוך בכתובת העמותה, שם נמצאו הריסות בניין - ומכך עלה כי העמותה ככל הנראה פיקטיבית.

עם קבלת התלונה, פתחו חוקרי מחלק ההונאה של היחידה המרכזית בחקירה סמויה, במסגרתה נאספו ראיות וממצאים נוספים תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים שהביאו לאיתור זהותם של החשודים ועיכובם או מעצרם הבוקר.

חלק מהציוד המשרדי שנתפס (צילום: דוברות המשטרה)
חלק מהציוד המשרדי שנתפס (צילום: דוברות המשטרה)

החשודים הובאו למחלק ההונאה בירושלים, שם נחקרו בחשד לעבירות של "קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות", "קשירת קשר לפשע" ו"הלבנת הון".

מהחקירה עלה, כי החשוד המרכזי, בן 39 מירושלים, פתח ככל הנראה עמותה פיקטיבית שאת פרטיה העביר למשרד החינוך יחד עם פרטיהם של עשרות תלמידים מחוגי "העדה החרדית" - שכידוע לא רשומים ולא מקבלים כספים מהמדינה - כביכול הם לומדים במוסדות עמותה, זאת על מנת לקבל כספי מלגות בעבורם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עוד עלה, כי כלל הצעירים שפרטיהם הועברו אינם נמצאים במוסד חינוכי כלשהו, כשחלקם נפלטו ממערכת החינוך וחלקם משרתים בצה"ל. חשד נוסף שנבדק, הוא שהכספים שהתקבלו ממשרד החינוך הגיעו לידיהם של חלק מהחשודים.

עם סיום החקירה יובאו חלק מהחשודים בפני בית המשפט לדיון בעניינם. נכון לעכשיו החקירה נמשכת ואף צפויים מעצרים נוספים.

מדוברות המשטרה נמסר: "קבלת התלונה במשטרה, הובילה לפתיחה בחקירה סמויה ונרחבת העוסקת בהונאה בהיקף גדול ובעבירה שעיקרה הנה פגיעה ישירה במוסדות החינוך הממשלתיים ובתלמידים. במסגרתה פעלו החוקרים לאיסוף ראיות וממצאים כנגד החשודים המרכזיים שפעלו בדפוס פעולה מתוחכם וקיבלו עפי החשד במרמה כספים בסכום רב ממשרד החינוך".

"משטרת ישראל תפעל בכל הכלים והאמצעים העומדים לרשותה, במטרה להגיע לחקר האמת בצורה המקצועית ביותר ולהביא החשודים לדין".