אאא

גוף האדם זקוק לכמות קטנה של כולסטרול לשם תפקוד תקין של התאים, מערכת העצבים וההורמונים. בעצם זהו מרכיב חיוני בכל תא מתאי גופנו.

חומרים המכונים ליפופרוטאינים מעבירים את הכולסטרול בזרם הדם ומפזרים אותו בכל אזורי הגוף. סוג אחד של ליפופרוטאינים מכונה ליפופרוטאין בעל צפיפות נמוכה (LDL–המכונה הכולסטרול "הרע") הנושא את הכולסטרול מהכבד שם הוא נוצר, אל התאים הזקוקים לו.

סוג אחר של ליפופרוטאין בעל צפיפות גבוהה (HDL – המכונה הכולסטרול "הטוב") אוסף את הכולסטרול העודף מהתאים ומחזיר אותו לכבד, שם הוא מתפרק ומופרש מהגוף או עובר עיבוד מחדש.

כאשר הכל כשורה נשמר איזון בין רמות הכולסטרול בדם. אולם מדובר באיזון עדין אשר יכול להיות מופר בקלות כאשר הגוף מייצר כמות גדולה של כולסטרול יותר ממה שה – HDL מסוגל לסלק. במקרה כזה הכולסטרול העודף נשאר בדם.

אם הכולסטרול מתחמצן, במיוחד הכולסטרול מסוג LDL, ונצמד לדופנות העורקים, הוא מכשיר את הקרקע להתפתחות של דלקת עורקים. דלקת כזו תורמת להצטברות של רובד טרשתי ולהיצרות כלי הדם. היצרות זו מכונה "טרשת עורקים" או "התקשות עורקים". בדרך כלל טרשת העורקים היא השלב הראשון של התפתחות מחלות לב וכלי דם ביניהם התקפי לב ושבץ מוחי.

התזונה המערבית המכילה כמויות גדולות של שומן רווי ופחמימות מעובדות, היא הגורם העיקרי לעליה ברמות של השומנים בדם. לכן שינוי בהרגלי התזונה ופעילות גופנית יכולים לשנות לטובה את ערכי השומן בדם. כמו כן טיפול בכבד יכול להועיל לכל מערך ייצור וסילוק הכולסטרול ואיזון רמותיו בדם.

תרופות כימיות נמצאו כיעילות להורדת רמות השומן בדם, אך עלולות לגרום לחסרים תזונתיים (חוסר קו אנזים Q10) ולהיות רעילות לכבד. הן מתאימות בעיקר למי שאינו נוקט בפעולות טבעיות כדי לשנות את המצב.

ישנם צמחי מרפא אשר נמצאו במחקרים יעילים לטיפול בכבד ולאיזון רמות השומנים בדם, ובשילוב תזונה נכונה ומעט פעילות גופנית ניתן להיפטר מהכולסטרול העודף ומתרופות כימיות אשר הפכו מנת חלקם של לא מעט אנשים לכל ימיהם.