אאא

האם נפתרה תעלומת מותו של התובע המיוחד אלברטו ניסמן, היהודי? שופט פדרלי בארגנטינה קבע הלילה (רביעי) כי ניסמן, שנמצא ירוי בינואר 2015 בדירתו, נרצח ולא שם קץ לחייו. ניסמן, שהאשים את הנשיאה לשעבר כריסטינה פרננדס דה קירשנר בטיוח חקירת הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ב-1994 והקשר של איראן לפיגוע, נרצח שעות ספורות לפני שהיה אמור למסור עדות בנושא בפרלמנט הארגנטיני ככל הנראה על ידי אנשיה של הנשיאה.

בפסיקה שאורכה 656 עמודים כתב השופט, ג'וליאן ארקוליני, כי יש הוכחות מספקות ולפיהן מדובר ברצח. מדובר בפעם הראשונה שבית משפט בארגנטינה קובע באופן רשמי כי ניסמן נרצח ולא כפי שנטען בתחילה.

"מותו של ניסמן לא היה יכול להיות התאבדות", נכתב בפסיקה התקדימית, שגם האשימה את עוזרו לשעבר של ניסמן, דייגו לאגומרסינו, בסיוע לרצח. לאגומרסינו הואשם כי השאיל לניסמן את האקדח ששימש את הרוצח, אולם לטענתו ניסמן ביקש ממנו את האקדח כדי להגן על עצמו ועל משפחתו.

הנשיאה לשעבר פרננדס ואחרים טענו כי ייתכן שניסמן שם קץ לחייו, אולם כבר בפברואר 2016 הצהיר התובע הכללי של ארגנטינה, ריקרדו סאנס, בפני בית המשפט המיוחד לערעורים פליליים בבואנוס איירס כי "התובע ניסמן היה קורבן רצח, אין כבר שום ספקות לגבי זה".

בתחילת החודש הגיש השופט הפדרלי קלאודיו בונאדיו כתב אישום נגד הנשיאה לשעבר פרננדס דה קירשנר והוציא נגדה צו מעצר בגין ניסיון לטייח את תפקידה של איראן בפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בו נהרגו 85 בני אדם ונפצעו 300 נוספים.

פרננדס מכהנת כיום בתפקיד סנאטורית, ואם הרשויות בארגנטינה רוצות לעצור אותה הדבר יחייב את הקונגרס להצביע על הסרת חסינותה. כתב אישום וצו מעצר הוגשו גם נגד הקטור טימרמן, לשעבר שר החוץ של ארגנטינה תחת ממשלה של פרננדס. בעבר הכחישו פרננדס וטימרמן שפעלו בניגוד לחוק.

 

הפיגוע בבניין הקהילה היהודית (AMIA) בבואנוס איירס, נותר תעלומה בלתי פתורה, אך ב-2013 הגיעו ארגנטינה ואיראן להסכם לחקירה משותפת בעניין. באותה שנה הגיש התובע המיוחד ניסמן כתב אישום שלפיו איראן וחיזבאללה תכננו את הפיגוע. עד היום מכחישה טהרן את מעורבותה. ניסמן האשים את הנשיאה דאז ובכירים ארגנטינאים אחרים בכך שהסכימו שלא להעניש לפחות שני גורמים רשמיים איראניים במעורבות בפיגוע, וביקש לקרוא לפרננדס ולאחרים, בהם שר החוץ טימרמן, לחקירה.

"הנשיאה ושר החוץ זייפו את חפותה של איראן במטרה לשרת את האינטרסים הפוליטיים, המסחריים והגיאו-פוליטיים של ארגנטינה", טען ניסמן בזמנו. בשנת 2015, כאמור, נמצא ניסמן מת בשלולית של דם בביתו בבואנוס איירס באותו יום שבו היה אמור להעיד בשימוע בדלתיים סגורות בפרלמנט ולהסביר את האשמותיו הקשות נגד הנשיאה ומקורביה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ניסמן טען שפרננדס ניהלה משא ומתן חשאי עם איראן במטרה להימנע מהענשת האחראים לפיגוע. לדבריו, כך קיוותה הנשיאה לקדם את היחסים המסחריים עם איראן: עסקות שבמסגרתן תייבא ארגנטינה נפט מהרפובליקה האיסלאמית, ותייצא לה דגן. לפי כתב האישום שגיבש ניסמן, מוחסן רבני, נספח התרבות האיראני בבואנוס איירס לשעבר, ועלי פלחיאן, שר המודיעין האיראני לשעבר, נמנו עם החשודים במתקפת הטרור ב-1994.

עוד טען ניסמן שאיראן ביצעה את הפיגוע הרצחני בבואנוס איירס כדי להעניש את הנשיא קרלוס מנם בגין השעיית שיתוף הפעולה הגרעיני בין שתי המדינות. לדבריו, ברגע שהוחלט לבצע את הפיגוע המטרה שנקבעה הייתה יהודית.

מותו של ניסמן עורר חשדות מיד. כ-400 אלף בני אדם אף הפגינו במחאה כנגד הנשיאה דאז קירשנר על כך וטענו כי נרצח בשל עדותו נגדה ונגד בכירים נוספים. 

נשיא ארגנטינה הנוכחי מאוריסיו מאקרי, יריבה המר של קירשנר, הבטיח לבנותיו של ניסמן כי הוא "יביא צדק לזיכרון אביהן". ואכן, הנשיא החדש הורה להתיר לפרסום את כל המסמכים הקשורים למותו של ניסמן, והקים יחידה מיוחדת כדי שתשתלט מחדש על חקירת הפיגוע הקשה מלפני 20 שנה, פיגוע שעד היום צלקותיו נמצאים בקהילה היהודית בבואנוס איירס.