אאא

הביטקוין רשם היום (ה') ירידה בכ-10% למחיר של מתחת ל-14 אלף דולר. חרף הירידה, נותר המטבע הווירטואלי מעל לשפל של 10,400 דולר שאליו נפל ביום שישי האחרון, בסבב מסחר שהתאפיין בתנודתיות קיצונית. התזוזות האחרונות בשוויו של הביטקוין מגיעות על רקע צעדי הרגולציה של ממשלת קוריאה הדרומית שנועדו להגביל את השימוש במטבע.

קוריאה הדרומית היא אחת מהשוקים הגדולים בעולם למטבע הביטקוין, כך שאין פלא ששלושה מכל עשרה עובדים במדינה העידו שהם משקיעים בביטקוין, לפי סקר שנערך לאחרונה של אתר המשרות "סאראמין" (Saramin).

בסקר נמצא עוד כי מתוך אלו שהשקיעו במטבעות וירטואליים, למעלה מ-80% רשמו רווח מהשקעותיהם, ומתוכם 20% רשמו החזר ממוצע של 425%. המשקיע הממוצע בשוק המטבעות הווירטואליים בקוריאה מחזיק בכ-5.66 מיליון וון (5,260 דולר) במטבעות וירטואליים.

הסקר התקיים באמצעות אימיילים, ב-19-20 בדצמבר וכלל 941 משתתפים, כש-80% מהם שייכים לקבוצת גילאי ה-20 וה-30.

קוריאה הדרומית היא השוק השלישי בעולם למסחר בביטקוין, לאחר יפן וארה"ב, ויש בה כ-2 מיליון משקיעים במטבעות וירטואליים – כלומר אחד לכל 25 אזרחים. המדינה היא גם בית לאחת מהבורסות הגדולות למסחר במטבעות וירטואליים, "ביטהאמב" (Bithumb).

לשם השוואה, כ-11% מהאמריקאים שנסקרו אצל אתר השוואות הלוואות הסטודנטים "לנד-אדיו" (LendEdu) בספטמבר, אמרו כי יש להם או שהיה להם בעבר מטבע וירטואלי מסוג זה או אחר. 17.2% מהמשיבים אמרו כי ישקיעו בביטקוין בעתיד.

בקוריאה, הכינוי "זומבי ביטקוין" מתייחס לאנשים הבודקים את שווי הביטקוין מסביב לשעון. ראש ממשלת קוריאה הדרומית לי נאק-יאון אפילו הביע דאגה נוכח שיגעון הביטקוין במדינה, והזהיר כי הדבר יכול לגרום "לעיוות רציני או לתופעות חברתיות פתולוגיות, ויכול אף לדרדר אנשים צעירים לפעילות קרימינלית כמו סחר בסמים".

נוכח החשש הגדל לגבי מטבעות וירטואליים, ממשלת קוריאה הדרומית הציגה החודש כמה צעדים חדשים להגבלת המסחר הספקולטיבי במטבעות וירטואליים, כגון מיסוי עסקאות במטבע וירטואלי ואיסור על קטינים ועל משקיעים זרים לפתוח חשבונות בפלטפורמות למסחר במטבעות וירטואליים.

היום (ה') הודיעו הרגולטורים בקוריאה הדרומית על הגבלות נוספות על המסחר במטבעות וירטואליים, ובכלל זה האיסור על חשבונות אנונימיים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קבוצה של פעילים נגד רגולציית המטבעות הווירטואליים מתכננת לערוך הפגנה בסוף השבוע הקרוב בסאול נגד מה שהם מכנים "העריצות" של ממשלת הנשיא מון ג'איי-אין.

קבוצת משקיעים גם הגישה עצומה אונליין לבית הנשיא, נגד הרגולציה של המטבע הווירטואלי. על העצומה, שפורסמה בתחילת דצמבר, חתומים כ-17 אלף בני אדם, ועל פי חוקי המדינה, על הממשלה להשיב לכל עצומה שעליה חתומים 200 אלף בני אדם ומעלה.

מוקדם יותר היום אמר ראש הסוכנות לרגולציה פיננסית של קוריאה הדרומית כי "הבועה בביטקוין תתפוצץ בשלב מאוחר יותר", לפי סוכנות הידיעות "יוהאפ".

עם זאת, לא כולם חוששים מההחמרה ברגולציה. סדריק ג'ינסון (Cedric Jeanson), מנכ"ל חברת המסחר במטבע "ביט-ספרד" (BitSpread) אמר בראיון ל-CNBC היום כי הוא מאמין שהצעד "חיובי למדי" ו"נורמלי" מצד הרגולטורים.