אאא

סערת הקריקטורה: עמוס בידרמן, הקריקטוריסט של עיתון 'הארץ', לא מתרגש מהסערה שפרצה בעקבות הקריקטורה שפרסם בה נראה יו"ר ש"ס השר אריה דרעי כמחבל מתאבד, המגיע חמוש בחגורת נפץ, לחנות מחללת שבת ומתאבד.

בראיון ל"כיכר השבת", אומר בידרמן כי המטרה של קריקטורה זה לעורר סערה ושיח ובקריקטורה הנוכחית איןו הסתה מאחר ואין בה ניסיון לשכנע אנשים לפעול באלימות.

הקריקטורה שלך הבוקר עוררה סערה וגם כעס בש"ס ובמפלגות החרדיות?

עמוס בידרמן: "קריקטורות אמורות לעורר סערה ושיח, אני צריך לבקש העלאה במשכורת כי עשיתי את עבודתי.

"בכלל צריך לשאול האם זו אותה ש"ס שמנהיגה הרוחני דיבר על יוסי שריד והשווה אותו להמן הרשע והגדיר ותו כשטן ועמלק או קרא לעשות משתה במותה של שולמית אלוני. ש"ס אז לא הזדעזעה מכל הדיבורים על החילונים.

"לגבי הזעזוע של ליצמן, אני מציע לו כסגן שר בריאות להזדעזע מזה שיש מי ששולח ילד שנתפס עם אייפון לטיפול בכדורים".

יש שיאמרו שעברת את הגבול ומדובר בהסתה לרצח...

עמוס בידרמן: "הסתה היא ניסיון לשכנע אנשים לפעול באלימות, כאן זה לא קיים. אני לא משכנע איש לפגוע בשר, זה קשקוש.

"בכלל, כל העניין הוא אלגוריה, סוג של משל. קריקטורות תמיד מגזימות ומקצינות מצבים כמו גם קווי פנים בכדי להדגיש נקודה מסויימת ופה רציתי להדגיש את המצב הכואב והמבדר כאחד שדרעי רצה לסגור לנו לחילונים את המרכולים ובסוף הכל פגע רק בו. המרכולים יישארו פתוחים אך דרעי נפגע פוליטית וציבורית. לסיכום: הכל משל ואלגוריה".

יש שהשוו זאת לקריקטורות מהשטרימר והקבילו זאת לאיורים נאציים על יהודים...

עמוס: "כל קריקטורה שאני עושה על יהודי חרדי עם זקן ופאות אומרים כך אבל זה קשקוש גמור. אין מה להתייחס לטענה הזו".

הקריקטורה ב'הארץ', הבוקר
הקריקטורה ב'הארץ', הבוקר
הגדלה

מו"ל עיתון 'הארץ', עמוס שוקן, הגיב מוקדם יותר לטענות נגד הקריקטורה וכתב שאכן הוא חושב שדרעי "מחבל עם חגורת נפץ שבא לחבל באורח החיים החילוני ופוצץ את עצמו עם הכוחניות שלו. עוד קריקטורה מעולה של עמוס בידרמן".

העיתונאי אריה ארליך כתב בטוויטר: "החלקתם על הראש? התחרפנתם סופית? להציג את דרעי כמחבל? איך אפשרת לקריקטורה מסיתה ואלימה כזו להתפרסם בעיתונך? אין גבול לוולגריות?".

שוקן הגיב לו: "גם לאריה דרעי אמרת שהתחרפן, כי אם לא כדאי שתעשה את זה מהר".

בתגובה אחרת לישי לפידות כתב שוקן: "נמאס כבר השיח של הזדעזעות מביטוי כזה או אחר".

סגן השר איציק כהן הגיב לקריקטורה ואמר כי "הקריקטורה מעיתון הארץ תורגמה מגרמנית".

חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) הגיבה לקריקטורה וכתבה: "אני מאוד מאוד אוהבת את בידרמן ויש לו סט עטים מדוייק לרוב. הקריקטורה על דרעי לא ראויה בלשון המעטה".

מוקדם יותר תקף ח"כ יעקב ליצמן את עיתון 'הארץ' ואמר: "הזדעזעתי לראות את הקריקטורה הבזויה בעיתון 'הארץ' המשווה את שר הפנים ידידי הרב אריה מכלוף דרעי למחבל מתאבד. מדובר בחציית קו אדום של הסתה פרועה ושיסוי פומבי נגד שר בישראל".

לדבריו: "אני מגנה בתוקף צורת ביטוי מעין זאת, המובילה להידרדרות השיח הפוליטי ולהתלהמות מסוכנת, כלפי נציגי הציבור החרדי העושים מלאכתם נאמנה".