אאא

עימות בין לשכת ראה"מ לראש השב"ב לשעבר: ראש השב"כ לשעבר יורם כהן חשף היום (ה') כי המלצת השב"כ הייתה שלא לאבטח בקביעות את בניו של ראש הממשלה, יאיר ואבנר נתניהו, אך עמדת הארגון לא התקבלה. את הדברים אמר כהן בראיון בגלי צה"ל. "אם אני זוכר טוב, בתקופתי הדעה שלנו הייתה שלא נדרש כל כך לאבטח אותם קבוע, אבל ההחלטה לא התקבלה. יש לא מעט החלטות שלא קיבלו את ההמלצה שלי", אמר כהן.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו לדברים וטענו בדיוק הפוך: "יורם כהן התריע בפני ראש הממשלה, בעקבות צוק איתן ואירועים ביטחוניים נוספים, על הצורך להגביר את סידורי האבטחה לבני רה"מ. כהן אף ביקש מרה"מ לבחון את העברתו של יאיר מלימודיו באוניברסיטה העברית לאוניברסיטה אחרת, אף שהיה מאובטח, זאת לאור ההערכה כי אין די באבטחה זו לתת מענה לאיומים המתחדשים. בעקבות צוק איתן ואירועים ביטחוניים נוספים, גבר החשש לביטחונם של בניו של ראש הממשלה בשל היותם מוכרים בציבור במשך שנים רבות".

עוד נמסר מלשכת רה"מ: "באתרים המזוהים עם משמרות המהפכה של איראן הוצגו בניו של רה"מ בתמונות בתוך עיגול וצלב כיעדים מפורשים לחיסול. אבטחת בניו של רה"מ כמו אבטחת גורמים אחרים נעשית ע"י ועדת שרים וע"י ועדה ציבורית בראשות יוסף צ'חנובר שבוחנת את מכלול האיומים ומקבלת עדכונים מעת לעת על מצב הביטחון ומצב האיומים שהחליטו שעל בני רה"מ להיות מאובטחים".

זאת הפעם הראשונה ששירות הביטחון הכללי, הגוף הממלכתי האמון על אבטחת אישים בישראל, חושף כי בעצם התנגד לאבטחתם הצמודה של ילדי ראש הממשלה. הדברים עומדים בניגוד לתגובה הקבועה של משפחת נתניהו ושל משרד רה"מ – בכל פעם שמתעוררת ביקורת על האבטחה והנהג הצמודים שלהם זוכים ילדי רה"מ – שלפיה כל ההחלטות בנושאי האבטחה נקבעות על ידי גורמי הביטחון, ולילדי רה"מ או נתניהו עצמו אין שום חלק בכך.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

את ההחלטה על האבטחה החליטה וועדה מיוחדת לעניין אבטחת אישים בראשותו של יוסף צ'חנובר כי כל עוד מרכז חייהם של ילדי רה"מ במעון רה"מ ברחוב בלפור בירושלים – הם יזכו לאבטחה צמודה. כנראה שהמלצת השב"כ שלא להצמיד להם אבטחה קבועה הוצגה בפני ועדת צ'חנובר, אך היא ראתה לנכון שיקולים נוספים. למשל, ועדת צ'חנובר המליצה שלא להאריך את חבילת האבטחה של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט חודש לאחר שחרורו מהכלא.

הגוף שמאשר את ההמלצות של ועדת צ'חנובר הוא ועדת השרים לענייני אבטחת אישים בראשותו של שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ. ועדה זו היא גם שאישרה להפסיק את חבילת האבטחה לרה"מ לשעבר אהוד אולמרט.

מהשב"כ נמסר בתגובה: "ההחלטות בנושא מתקבלות בוועדות השרים הרלוונטיות ואנו לא מתייחסים להמלצות שלנו שניתנות במסגרת דיונים סגורים".