אאא

במשך שנים ארוכות הסתכלתי בזלזול על הזמר והיוצר יוסף קרדונר, בעיניי הוא היה זמר של שיר אחד – "שיר המעלות", שיר חביב ואוברייטד מוגזם במיוחד. שאר החומרים שקרדונר יצר באותם ימים היו דומים מאד ונשמעו תמיד כמו גרסה נוספת של שיר המעלות, למרות שבהחלט ניסיתי להאזין לחלק מהם. בחלק גדול מאלבומיו האחרונים וויתר קרדונר על היח"צ באופן מלא והפיץ את אלבומיו כאילו בצורה מחתרתית, מה שלא תרם להצלחתם כלל.

אלבומו האחרון והחדש של קרדונר שבה את ליבי כבר מהאזנה ראשונה ולימד אותי שכנראה טעיתי בקרדונר ובגדול. הלבביות המדהימה שלו כיוצר וכזמר צפה ועולה בכל צליל קסום של האלבום הזה, שזוכה לשם המתאים כל כך – "תשוקת הנשמה". קרדונר שהלחין את כל שירי האלבום והיה גם המפיק המוזיקלי שלו לצדם של מרדכי אדוני ושחר קאופמן המוכשרים, יצר אלבום המשלב בין שירים פשוטים יחסית לבין עיבודים יפיפיים, גם הם פשוטים יחסית, אך מעבירים נכונה את תשוקת הנשמה של קרדונר.

האלבום נפתח בשיר הנושא שמילותיו מתוך ספרו של הרמח"ל מסילת ישרים - "ואמנם כבר ידעת שהנרצה יותר בעבודת הבורא יתברך שמו הוא חפץ הלב ותשוקת הנשמה", משתתף מעניין הוא המעבד הוותיק סוקי ברי, שמנגן בקלידים והיה זה שקישר בין קרדונר למקהלת הבחורים מישיבת אמרי בינה שמשתתפת בשירה הקוזמיצית והמרגשת. נגינת הטאר של שחר קאופמן וחליל הבנסורי של ניר מוצרי, מעניקים לשיר גוון מעניין של נגיעה מזרחית קסומה לצד הכינורות המרגשים של גדי פוגטש, שמלווה את קרדונר כבר שנים ארוכות בהופעות והקלטות.

האלבום מכיל סגנונות שונים אם כי כולם רכים ורובם שקטים, כדרכו של קרדונר. הוא נוגע במקצב לטיני עדין בשיר 'והוא כחתן', מקפיץ בפולק ב"ניגון שמחה" המלהיב, השיר הסוער ביותר באלבום, או סוג של רוק איטי ואקוסטי בשיר "תחזיקו עצמכם" בו הוא מארח את גיא צבי מינץ ומשה יעקב בן ארויה.

אחד הביצועים היותר נוגעים באלבום הוא דווקא ניגון ברסלבי עתיק, שזוכה לביצוע מחודש ומדויק – "כוכבי בוקר". קרדונר בוחר בשיר שזכה כבר לעשרות ביצועים, אך מצליח להביא אותו ישר ללב המאזין כשהוא מלווה בחלקו הגדול כמעט ורק בגיטרה ותמיכה של סינתיסייזר כשהכינור של פוגטש מפציע בהמשכו של הפיוט המלטף והמרגש. הביצוע החדש של קרדונר "חשף" לי מחדש את הלחן המדהים הזה והכניס אותו לפלייליסט שלי.

כאמור, האלבום כבש אותי כבר מהאזנה הראשונה אליו, כשבהאזנה השנייה והלאה (עשרות האזנות נוספות) אני כבר מצטרף בשירה לשירתו נטולת היומרות של קרדונר מלבד הכוונה העמוקה והרגש הרב שנשמע בכל צליל באלבום הזה שאני ממליץ עליו מכל לב. אם אתם מחפשים אלבום לרקוד אותו זה ממש לא האלבום הנכון, אם אתם מחפשים משהו שידבר ישר לתוך נשמתכם, "תשוקת הנשמה" מספק את הסחורה ובגדול.