אאא

ראש הממשלה, בנימין נתניהו הציע היום בישיבת הממשלה פתרון יצירתי למצוקת הדיור: הקמת איים מלאכותיים באמצע הים, שאליהם יהיה אפשר להעביר תשתיות חיוניות למשק ושימוש באותם מרחבים שיתפנו. "ישראל היא אחת המדינות הצפופות בעולם, התחזית היא שעד אמצע המאה היא תהיה אולי הצפופה ביותר בעולם", התריע ראש הממשלה ובישר: "אני מביא היום לממשלה לאישור הקמת צוות שיניע את המהלך להקמת איים מלאכותיים".

ראש הממשלה הסביר כי "יש לנו חופים שעליהם יש תשתיות חשובות כמו התפלה, תחנות כוח או תשתיות אחרות. מה שההצעה הזו אמורה לעשות זה להקים ליד חופי ישראל איים מלאכותיים שיקלטו את כל התשתיות הללו, יפנו את החופים ויתנו לנו כמובן עוד שטח".

נתניהו חשף כי הוא חשב על הפתרון הזה "כבר מהקדנציה הראשונה שלי כראש ממשלה ב-1996" וסיפר כי "התחלנו אז פרויקט של איים מלאכותיים והדבר נעצר כתוצאה מהתנגדות של גורמי איכות הסביבה וגם שאלות של היתכנות". נתניהו הסביר כי כעת התנאים השתנו ולפיכך ניתן לחזור לאותה יוזמה: "מה שקרה מאז, ב-20 השנים שחלפו, זה שהטכנולוגיה של איים מלאכותיים השתנתה והתפתחה מאוד, והיא גם התפתחה במובן של היותה ידידותית יותר לענייני הסביבה. אנחנו יכולים לענות גם על שאלת ההיתכנות הפיננסית, וגם על ההיתכנות האקולוגית. הדבר הזה הוא בהחלט בהישג ידינו".

נתניהו הסביר את הכדאיות של הפרויקט בכך ש"מדינות אחרות עשו דברים גדולים בעניין הזה, אנחנו לומדים מהן, ולכן הפרויקט הזה הוא פרויקט חזוני חשוב למדינת ישראל". ראש הממשלה הורה ליו''ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, להקים צוות לבחינת ההיתכנות של הפרויקט וחשף כי כבר קיים איתו "שורה של דיונים". על הצוות להציג את המסקנות תוך חצי שנה.