אאא

החשב הכללי במשרד אוצר רוני חזקיהו השלים הערב גיוס אג"ח של ממשלת ישראל בחו"ל בהיקף כולל של 2 מיליארד דולר, מתוכם מיליארד דולר לטווח של 10 שנים (בקופון של 3.25%) ומיליארד דולר לטווח של 30 שנה (עם קופון של 4.125%).

משרד האוצר מסר הערב כי בהנפקה נרשמו ביקושי שיא של כ- 18 מיליארד דולר וכי האיגרות הונפקו במרווחים הנמוכים ביותר מעל איגרת ממשלת ארה"ב בעקבות הביקוש הרב, שמעיד על אמון המשקיעים בכלכלת ישראל. עוד ציינו באוצר כי בהנפקה לקחו חלק למעלה מ- 300 משקיעים שונים הפרוסים בכ- 35 מדינות, ביניהן: ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת ועוד. בין היתר, נרשמו ביקושים רבים בקרב משקיעים מוסדיים אסיאתיים.

לפני ההנפקה ערך צוות חטיבת המימון בחשב הכללי, בראשות סגן בכיר לחשב הכללי גיל כהן, מנהל יחידת החוב הממשלתי ליאור דוד-פור, דוד ארדפרב וירון פכט, סבב פגישות עם משקיעים זרים בלונדון, ניו יורק ובוסטון. באגף החשב הכללי ציינו כי ההנפקה היא חלק ממדיניות האגף החשב הכללי להארכת החוב הממשלתי ומקטינה את סיכוני המיחזור שלו.

אחת הסיבות לביקוש הגבוה היא הימצאותם של משקיעים אסטרטגיים איכותיים כגון בנקים מרכזיים, קרנות פנסיה, חברות ביטוח וגופים שמחזיקים בניירות של מדינת ישראל לאורך זמן.

זוהי ההנפקה הדולרית ה-12 של מדינת ישראל כאשר ההנפקה הקודמת התבצעה במרץ 2016 אז הנפיקה החשבת הכללית אגרות חוב ל-10 ו-30 שנה בהיקף של 1.5 מיליארד שקל.

באמצעות אותן הנפקות מבקשים באגף החשב הכללי לנהל את החוב לטווח ארוך במחיר זול יחסית, לאור יציבותו של המשק הישראלי, וכן להוות בנצ' מארק עבור חברות ישראליות שמבקשות להנפיק אג"ח בחו"ל שהסיכון שלהם יוערך על בסיס הסיכון שמייחסים לישראל.

באוצר מעריכים כי המהלך לא יחזק את השקל מול הדולר, שכן אגף החשב הכללי לא ימיר בהכרח את הדולרים לשקלים שכן חלק מהוצאות המדינה הן למעשה בדולרים ובאגף מבצעים עסקאות שונות לאורך השנה באופן מידתי.

החשב הכללי, רוני חזקיהו: "הצלחת ההנפקה כפי שבאה לידי ביטוי בהיקף הביקושים הגבוה והמרווחים הנמוכים הינם תוצאה ישירה של עוצמת כלכלת ישראל ומדיניות מקצועית בניהול החוב הממשלתי בשנים האחרונות. העובדה שמדינת ישראל מנפיקה אגרות חוב חדשות לטווחים של 10 ו-30 שנה בהיקפים משמעותיים במטבע הדולר מצביעה על אפשרויות המימון המגוונות של המדינה בשווקים הפיננסיים הגלובליים".