אאא

חשיפת "כיכר השבת": יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני טוען כי אמר דבריו בפני מתנדבי 'איחוד הצלה' שנחשפו ב"כיכר השבת" נאמרו במהלך ליל שבת, לאחר תפילת ערבית, וכי הוקלט - ככל הנראה על ידי גוי. 

יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם נשאל במהלך ראיון ברשת ב' על ההצהרות של גפני, בהקלטה שנחשפה ב"כיכר השבת", לפיו פקחים גויים יאכפו את חוקי השבת.

לדברי אמסלם - לא יהיה שום שינוי בסטטוס קוו וכי מדובר בשמירת המצב הקיים בלבד. "אף פיצוצייה לא תיסגר", הבטיח.

 עיקרי דבריו של גפני

אמסלם סיפר כי שאל את ח"כ משה גפני על ההקלטה. לדבריו, גפני טען כי אמר את דבריו בליל שבת במהלך כנס למתנדבים חרדים. כשאמסלם הקשה ושאל אז איך הדברים הוקלטו - הגיב גפני כי ככל הנראה על ידי הגוי שעובד במקום. 

כזכור, אמש נחשפה ב"כיכר השבת", הקלטת דבריו של ח"כ גפני בנאום ארוך שנשא במוצאי שבת, בו התייחס לכל הנושאים העומדים על סדר יומו של הציבור החרדי וחשף את שיחת הטלפון שקיבל באמצע הלילה מראש הממשלה שהביאה לביטול הקיצוץ בתקציב החרדי וכן את ההסכם החשאי לאכיפת שמירת השבת.

בהתייחסו ל'חוק המרכולים' ולחוק 'מסורת ישראל', אמר גפני כי "היה נושא של שב, היה נושא מורכב ובעייתי מאוד. האופוזיציה תפקדה בעניין הזה, תפקדה טוב, והביאה לציבור החילוני שהולכים לעשות פה כפייה דתית. אני יסביר לכם - לא כפיה דתית. לא מיניה ולא מקצתיה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הדבר הכי חשוב לדעתי זה לא שני החוקים האלה", אמר גפני, "היה סיכום אצל ראש הממשלה, וזה מה שאמור עכשיו להיות. יש בעיה גדולה של אכיפת החוקים, והסיכום היה, היות ובמשרד הפנים יש מאות אולי אפילו יותר מזה, פקחים שמטפלים במסתננים, והם פקחים גויים, פקחים שאינם יהודים, לא משנה, הנושא של אכיפה בתוך חודשיים נכנס למסלול שהמסלול הזה חיובי ואני מקווה שאכן הדברים האלה יקרו. אם תסתיים כל המערכת הזו שעליה דיברנו, אנחנו לא רק שומרים על הסטטוס קוו, אנחנו גם מתקדמים בנושא של שמירת שבת".

גפני הוסיף ואמר כי "נכון שמה שנעשה ומה שלא נעשה, יש היום אופוזיציה שתגיד שהסכמתם לחנויות נוחות, ולגבי אילת ששם אגב אמרנו ייהרג ובל יעבור מכיוון שהיתה החלטת מועצת גדולי התורה מלפני עשרות שנים שלא עושים חוק השבת אם חיפה בחוץ, ולכן לא הסכמנו. אילת תהיה בתוך החוק".

באשר לתקציב המדינה שאושר בממשלה ביום שישי, חשף גפני כי "באו ממשרד האוצר ואמרו שהם מקצצים חצי מתקציב החרדי, התקשר אלי ראש הממשלה בעשרה ל-2 בלילה, לפני שאישרו את התקציב ביום שישי בבוקר, הוא אומר לי: 'הרב גפני, אני מבקש שתעזור לנו להעביר את התקציב'.

"אמרתי לו, 'איך אפשר שמקצצים בבתי הספר שלנו, ובסמינרים ובפעילות שלנו. שאני יעביר את זה?'. ביבי אמר, 'מה אתה מציע?', אמרתי, 'תחזיר את הקיצוץ עד השקל האחרון, אחרת זה לא יעבור'. התקציב של הציבור החרדי חזר בחזרה, ואז העברנו את התקציב".