אאא

הפלסטינים ממשיכים לזעום על התנהלותו של הממשלה האמריקאי. סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים הפלסטינים (אונר"א) הגיבה הלילה (רביעי) להחלטה האמריקנית להקפיא יותר ממחצית מכספי הסיוע שהייתה אמורה לקבל, וטענה או יותר נכון איימה כי הצעד "ייפגע בביטחון באזור".

ראש הסוכנות, פייר קראנבול, אמר בהודעה מטעמו כי "ההקפאה מאיימת על אחד מהמאמצים ההומאניים המוצלחים והחדשניים ביותר במזרח התיכון", זאת למרות שלכל העולם כבר ידוע שמספר הפליטים הפלסטיניים האמיתיים נמוך בהרבה מהצהרות הארגון שבמשך שנים שואב מיליונים רבים לכיסו.

גם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש התייחס למהלך, ואמר כי לא היה מודע לקיצוץ מתוכנן בסיוע שארצות הברית מעניקה לסוכנות אונר"א. עם זאת, הבהיר גוטרש כי הוא "מודאג מאוד מהאפשרות הזו משום שמדובר ברכיב חשוב שתורם ליציבות באזור".

אמש אמר גורם רשמי בבית הלבן לסוכנות הידיעות רויטרס כי ארה"ב תעביר לאונר"א 60 מיליון דולר בלבד, מתוך 125 מיליון דולר שתוכננו במקור. הוא מסר כי יתר הסכום יוקפא "עד להחלטה חדשה". הבכיר הבהיר כי הארגון יקבל את 65 מיליון הדולר המוקפאים "ברגע שישנה את דרכי הפעולה והמימון שלו". הת'ר נוארט, דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הבהירה כי ההחלטה על קיצוץ הכספים לפלסטינים "לא נועדה להעניש אף אחד".

בכיר אש"ף, ואסל אבו יוסף, מתח ביקורת על המהלך האמריקני והגדיר אותו כ"מאמץ של ארה"ב לשלול את זכויותיהם של הפלסטינים". לדבריו, מדובר בהמשך ישיר להכרה של הנשיא דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לסוכנות אונר"א, ומעבירה לקופתה כ-300 מליון דולר מדי שנה. רק בשנת 2016 תרמה לאונר"א 368,429,712 דולר. בהקשר לכך אמר הבכיר האמריקני כי "זה הזמן שמדינות אחרות, שכמה מהן עשירות למדי, יתרמו את חלקן כדי לקדם את הביטחון והיציבות באזור".

מוקדם יותר השבוע דווח כי הממשל האמריקני נערך לקיצוץ. מפי בכירים בוושינגטון דווח כי בנוסף לקיצוץ, יוחלט כי גם תרומות עתידיות שצפויות להיות מועברות לסוכנות יחייבו את הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן עם ישראל. במחלקת המדינה האמריקנית אמרו השבוע כי "ההחלטה עדיין נבחנת ויש דיונים שצריך לקיים".

כאמור לא מדובר בהפתעה אלא במהלך מתוכנן של טראמפ. באחרונה צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על כוונתו לקצץ את הסיוע לפלסטינים. "אנחנו משלמים לפלסטינים מאות מיליוני דולרים בכל שנה - ולא מקבלים שום הערכה או כבוד. הם אפילו לא רוצים לדון על הסכם שלום עם ישראל שהיה צריך לקרות כבר מזמן. הורדנו מהשולחן את ירושלים, החלק הקשה ביותר במשא ומתן, אבל ישראל, בשל כך, הייתה צריכה לשלם יותר. אבל אם הפלסטינים כבר לא מוכנים לדון בשלום, למה שנשלם להם את התשלומים המסיביים האלה בעתיד?".