אאא

סיפורו של ד', נער בן 17 שאכל מנת שווארמה, הורעל ממנה וסובל מנכות קשה מאז, מעורר זעם אל מול הבירוקרטיה איתה הוא והוריו צריכים להתמודד ואל מול חברת הביטוח כלל המסרבת לפצות אותו במסגרת הפוליסה בה היה מבוטח כתלמיד. 

לפי כתב התביעה, שהוגש באחרונה לבית משפט השלום בתל-אביב באמצעות עו"ד אהובה טיכו, חברת כלל צריכה לפצות את ד' בחצי מיליון שקלים. זאת לאחר שאכל מנת שווארמה שקנה לעצמו במסגרת פעילות בית ספרית בה התנדב במוסד לילדים יתומים לפני כחמש שנים, לאחר שבית הספר לא סיפק מזון באותה פעילות.

ד', היום בן 22, קנה לעצמו מנת שווארמה שלדבריו הייתה טעימה, אך למחרת היום החל לסבול מכאבי בטן, שלשולים וחולשה. ההרגשה הרעה לא הרפתה מד', במשך חמישה ימים. מצבו הלך והחמיר והוא החל לסבול גם מחום גבוה, בחילות והקאות.

ביום השישי חלה הידרדרות קשה במצבו של ד'. הוא התעורר באמצע לילה עם הרגשת צמרמורת קשה וזמן קצר אחר כך איבד את ההכרה. הוא הובהל לבית החולים מאיר. נלקחו ממנו תרביות דם בהן בודד חיידק E-COLI ומייד עלה חשד, כי ד' סובל מזיהום שמקורו במזון. בבדיקה נוספת של משרד הבריאות התברר, כי החיידק נמצא חיובי עבור הרעלן SHIGA-1 אשר אופייני לזיהומים שמקורם במזון.

ד' היה מאושפז, במשך חודשיים בטיפול נמרץ כשהוא סובל מדימומים בדרכי העיכול ובמוח במספר מוקדים, וכן מאי ספיקת כליות חריפה. אחר כך הוא הועבר למחלקת ילדים שם היה מטופל במשך חצי שנה.

לאחר שהשתחרר מבית החולים נקבע כי הוא סובל מפגיעה נוירולוגית הכוללת הפרעה קוגניטיבית ונפשית חמורה. לפי התביעה, מאז האירוע ד' אינו מסגול לדאוג לענייניו והוא תלוי לחלוטין בעזרת הוריו.

בהמשך המוסד לביטוח לאומי הכיר בד' כנכה של מאה אחוזים לצמיתות, בגין פגיעה נוירולוגית ונפשית קשה. בחוות דעת רפואית של ד"ר סילביו פיטליק, בעבר מנהל מחלקה פנימית בבית החולים בילינסון וראש האיגוד למחלות זיהומיות, נאמר כי לאור התמונה הקלינית הסוערת והדרמטית, החיידק והרעלן, שנמצאו אצל ד', במעל מחצית מהמקרים האלו הזיהום הקשה נגרם על ידי אכילת מזון מזוהם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מוצרי בשר מבושלים בצורה חלקית או בשר חתוך לחלקים קטנים שמתבשלים על האש הם הנשאים האופייניים לחיידקים מהסוג הזה. השווארמה הינו בסבירות גבוהה ביותר מקור לזיהום וזאת לאור ההרכב הבשרי של המזון ואופן הכנתו עם אש שאינה חודרת בצורה אחידה לכל שכבות הבשר", נאמר על ידי ד"ר פיטליק.

כאשר פנו הוריו של ד' בבקשה להפעיל את הפוליסה המבטחת את כל תלמיד ישראל על ידי חברת כלל, "פוליסה לתאונות אישיות לתלמידים", הם נדחו על ידי החברה בטענה כי חלפו מעל שלוש שנים מאז המקרה ולפי הפוליסה חלה עליו התיישנות.

פרקליטתו של ד', עו"ד אהובה טיכו טוענת לעומת זאת, כי חוק ההתיישנות לא חל כאשר התובע סובל מבעיה נפשית ונוירולוגית.

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "קיבלנו את כתב התביעה, ואנו נגיב כמקובל בערכאות המתאימות".