אאא

מחסור במים או בתשתיות? חברת מקורות מתריעה כי הגיעה לקצה גבול היכולת באספקת מי שתייה ליישובים בגליל המערבי ובקריות, וללא השלמה של מערכות הולכה למים מותפלים, או תוספת מקורות מים - לא ניתן יהיה לספק מים לשכונות החדשות המתוכננות לקום באזור, בין השאר במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן.

 

סמנכ"ל הפיתוח של מקורות, מוטי שירי, כתב במכתב שנשלח לפני כשנה לראש הותמ"ל במשרד האוצר, ערן ניצן, ונחשף על ידי ynet, כי המערכת כוללת את מאגר סומך, שאליו אמורים להגיע מי כינרת מהמוביל הארצי ומים מותפלים, בריכות שפרעם וקו בקוטר 60 אינץ' (כמטר וחצי) המוביל ומקשר אליהם.

לדבריו, קיים עיכוב בהקמת המאגר והנחת הקו, בשל התנגדות של עיריית קריית אתא ודרישתה לאגרות שונות. על פי הדיווח, בתחילה דרשו ראשי העיר אגרות בשיעור של 40 מיליון שקל על העברת הקו בתחומם. בעקבות הדרישה מועבר רוב הקו בשטחי המועצה האזורית זבולון, אך הקמתו - וכן הקמת המאגר - מתעכבת.

בשלב מסוים אף היה חשש כי לא יהיה ניתן להעביר קווי מים לשכונת נאות אפק בקריית ביאליק, המוקמת בימים אלה. עם זאת, בשלב זה נפתרה הבעיה ביחס לאכלוס הראשון הצפוי בשכונה בשנה הבאה.

מעבר לנושא התשתיות, קיימת בעיה גם בהמשך השאיבה מקידוחים באקוויפר הגליל המערבי. בשל הבצורת הקשה, חלקו האחד של האקוויפר ירד כבר אל מתחת לקווים האדומים, ובמקומות אחרים נמצא קרוב מאוד לקווים אלה, עד כדי פגיעה באיכות המים.

במקורות אישרו ל-ynet את הדברים, ואמרו כי הבעיה עשויה להתבטא בעשרות אלפי יחידות דיור המוקמות כיום בעכו, נהריה, קריית ביאליק, העיר המתוכננת טנטור, קריית אתא, קריית ים, שפרעם ועוד. "לא ניתן יהיה לספק מים מהיעדר תשתיות תומכות. מתקן ההתפלה בגליל המערבי אכן יכול להוות פתרון, לצד תשתיות נוספות", נמסר.

עוד אמרו כי בקריית אתא, מדובר בהנחת קו מחבר בלבד בין מאגר רחלי לבריכות שפרעם. הנושא נדון בימים אלה בותמ״ל. רק לאחר החלטת הותמ"ל יוכרע נושא הנחת הקו, כמו גם הצורך בתשלום אגרה. מקורות תפעל בהתאם להחלטה ובהתאם להוראות החוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מעיריית קריית אתא נמסר כי העירייה אישרה לפני מספר שנים מאגר מים של 100 מיליון קוב וכי מקורות מתחמקת מתשלום היטלים. "במסגרת תמ"ל 24 אושר קו ההולכה של מקורות. קרית אתא אינה הגורם המעכב, כיוון שלמקורות ישנה יכולת לספק מים לעשרות אלפי תושבים גם בהיעדר המאגר. מקורות מתחמקת במשך תקופה ארוכה מלשלם את ההיטלים שנקבעו לה ע"פ חוק. עיריית קרית אתא מקווה כי חברת מקורות תחל בתהליך בניית מאגר המים בהקדם האפשרי וללא עיכובים מיותרים".

במקביל, הודיעה היום רשות המים כי אישרה ביום חמישי הקמתו בהקדם של מתקן התפלת מי-ים בגליל המערבי, בעל כושר ייצור של 100-200 מיליון מ"ק בשנה, "ובמקביל, כחלק בלתי נפרד ממנו להקים את כל תשתית ההולכה הנדרשת לחיבור המתקן למערכת הארצית".

המתקן יוקם במקום שייבחר בגליל המערבי. מהרשות נמסר כי כוונתה הייתה ועודנה למקם את המתקן באזור אשר יפריע לתושבים במידה הפחותה ביותר - תוך שיח והבנות עם תושבי הסביבה, ובתוך כך נבחנו בשנים האחרונות עשרות חלופות אפשריות, ובכלל זה החלופות המועדפות על ידי נציגי המועצה האזורית מטה אשר ואחרים, "אך המקומות שאותרו כאפשריים להקמת המתקן נתקלו בסירוב מוחלט של התושבים", נמסר.

החלטת מועצת רשות המים מאפשרת למוסדות התכנון להיכנס למהלך מואץ של הכנת התוכנית הסטטוטורית ליעוד הקרקע למתקן ותשתית הולכת המים ממנו. החלטת המועצה גם מאפשרת לוועדת המכרזים במשרד האוצר להתחיל בהליכי הכנת מכרז ההקמה של המתקן ותשתית חיבורו למערכת הארצית.