אאא

בין אם אתם חובבי אסטרונומיה ובין אם לא, אם תקומו ביום רביעי הקרוב מעט לאחר עלות השחר, תזכו ליהנות ממראה יוצא דופן ומרהיב במיוחד.

בשעה 5:51 בבוקר, בערך, יתרחשו שלוש תופעות אסטרונומיות שונות, בו זמנית, ויגרמו לירח להיראות גדול במיוחד ובצבע אדמדם, במה שמכונה בידי האסטרונומים "סופר-ירח, כחול, דם".

לכל אחד מהמונחים ישנה משמעות משלה: "סופר-ירח" זו תופעה בה ירח מלא נמצא בנקודה הקרובה ביותר האפשרית שלו לכדור הארץ ובשל כך נראה גדול במיוחד. בנקודה הזו הירח גם נראה יותר בהיר מבלילה רגיל, ב־14 אחוזים.

"ירח דם" זו תופעה בה הירח נראה אדמדם בגלל מיקומו מאחורי כדור הארץ, כך שהוא לא מקבל אור ישירות מהארץ אלא נמצא בליקוי, ובשל כך מקבל גוון אדמדם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ירח כחול" זו תופעה שלא מתייחסת לצבעו של הירח, אלא למצב בו הירח נמצא במצב של ירח מלא פעמיים בחודש, דבר הקורה אחת לשלוש שנים.

הירח הבלתי שגרתי יופיע כאמור לפנות בוקר ביום רביעי הקרוב, ואף שהוא ייראה הכי טוב ביבשת אמריקה, גם בישראל, ניתן יהיה ליהנות ממנו במשך כשעה ורבע.

יצויין, כי השילוב של שלוש התופעות האסטרונומיות המתוארות, "סופר-ירח, כחול, דם", לא קרה זה 152 שנה. בפעם האחרונה הוא תועד בשנת ה' אלפים תרכ"ו.