אאא

משרד מבקר המדינה עורך בימים אלה ביקורת יסודית ברשות המים שבסופה ייצא דו"ח הבוחן את התמודדות הרשות עם רצף של חמש שנים שחונות, ובכלל זה הבצורת בשנה הנוכחית ודרכי הטיפול בה, כך נודע ל"כלכליסט".

במשרד מבקר המדינה אישרו כי "החטיבה לביקורת משרדים כלכליים ותשתיות נמצאת בעיצומה של ביקורת על רשות המים. בין היתר ייבדק תכנון משק המים וההיערכות לשנים שחונות".

לפני כשבועיים, במחצית חודש ינואר, כינס שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ ישיבת דחופה. רשות המים התריעה בפניו על מחסור חסר תקדים במים, כאשר הצלת משק המים מחייבת השקעות של יותר ממיליארד שקל שלא תוקצבו בתקציב המדינה הקרוב. באותה ישיבה נמסר מרשות המים כי המחסור במים טבעיים ב־2018 יהיה הגדול ביותר ב־100 השנים האחרונות, והשנה צפויה להיות מוכרזת כשנת בצורת קיצונית. המצב חמור במיוחד באזור הצפון שם מקורות המים הגיעו לשפל חסר תקדים.

"שנת בצורת נוספת תביא את כל מקורות המים הטבעיים לשפל חסר תקדים, להתייבשות מעיינות ולסכנה ממשית בכנרת, ותפגע גם באספקת המים לבית", נמסר באמצע ינואר מרשות המים, הגורם האחראי לטיפול במשק המים.

לפי נתוני הרשות, המחסור במקורות המים הטבעיים מסתכם בכ־2.5 מיליארד קוב מים. במשרד מבקר המדינה מנסים לבדוק כיצד התארגנה הרשות לשנים אלה של בצורת, ואילו פעולות נעשו במגזרים השונים כדי להקטין את הפגיעה. גורמים בכירים במשק המים מפנים אצבע מאשימה כלפי ראשי רשות המים אשר החליטו למרות ארבע שנים שחונות על הורדה מצטברת ומשמעותית של כ־40% במחירי המים ונתנו תחושה של שפע. מנהל הרשות הנוכחי, גיורא שחם, מכהן בתפקידו כשבעה חודשים בלבד.

השר שטייניץ הורה בתחילת השבוע לרשות המים לגבש תוכנית להתמודדות עם תקופות בצורת נוספות. מרשות המים נמסר כי ההחלטות על כמויות ההתפלה מתקבלות בכל שנה בהתאם להערכות מצב, כשכבר ב־2015 חזרו המתקנים להפיק במלוא העוצמה וב־2017 הוגדלו הכמויות המסופקות.